Google končí s WebKitem, nahradí ho jádrem Blink. Přidala se i Opera (oživeno)

0

Oživeno:

Jeden z vývojářů prozradil, že první verzí, která bude postavená na Blinku, bude Chrome 28. Na něj si počkáme tři měsíce. Do té doby ale budou k testování raná sestavení a betaverze.

Původní zpráva:

Ve chvíli, kdy se člověk obává o budoucnost webu, protože málokterý prohlížeč je v současnosti postavený na jiném vykreslovacím jádru než na WebKitu, může zpráva o tom, že Google s populárním podvozkem pro prohlížeče končí, znít docela pozitivně. Aspoň z pohledu uživatelského. Přímo zúčastněné strany z toho nespíš nadšené nebudou. Informace o tom, že Chrome nebude nadále postavený na populárním vykreslovacím jádře, přišla jako blesk z čistého nebe.

Tip: Podle divokých zvěstí v dubnu vystrčí růžky Opera 14. Předvede WebKit

Google rošádu přisuzuje cestě, po jaké se jeho prohlížeč vydal. Z technického hlediska se prý projekt s WebKitem příliš neslučuje, neboť Chromium, potažmo pak Chrome, používá jinou víceprocesovou architekturu než jiné prohlížeče postavené na WebKitu. Vykreslovací jádro z důvodu různých architektur nabobtnalo, což podle Googlu platí také pro samotné Chromium. Pro firmu bude z několika důvodů výhodnější, proč vyvíjet jádro ušité na míru Chromu. Především se nebude muset ohlížet na ostatní, čímž zrychlí vývoj a ušetří prostředky.

 

Nové vykreslovací jádro se nazývá Blink. Opět bude mít otevřený zdrojový kód, takže na něm budou moct stavět jiní výrobci. Nebavíme se však o produktu, který vznikl na zelené louce. Máloco je původní a Blink se hrdě hlásí k tomu, že se jedná o odnož WebKitu. Odnož, kterou Google přizpůsobil vlastním potřebám. (Ani WebKit není původní, jde o odvozeninu z vykreslovacího jádra KHTML, jež vznikla před více než deseti roky.)

Ale jak říká sám Google, diverzita je důležitá a webu jedině prospěje. Mozilla pro Firefox připravuje Gecko, zatímco Apple používá WebKit. Od svého vykreslovacího jádra se odvrátila Opera, která oznámila, že rovněž přijde do náruče WebKitu. Ten získával převahu. Ve světě klasických počítačů to možná neplatí, protože v něm vládne Internet Explorer s jádrem Trident. Podívejte se ale, jak nezdravě situace vypadá na mobilních zařízeních. Microsoft a Mozilla nebodují, prostor si rozdělily prohlížeče s WebKitem.

Zkraje nebudou muset vývojáři nijak přehnaně reagovat, postupem času se ale rozdíl mezi WebKitem a Blinkem bude prohlubovat. V první fázi se internetový gigant zaměří na pročištění kódu. Podle odhadu bude odstraněno kolem 4,5 milionu řádků. Pokud někdo nemá radost, je to Apple. Nyní bude na odlaďování a vývoj vykreslovacího jádra prakticky sám. Pokouší se Google získat převahu na smartphonech a tabletech, kde vládne Safari?

Dvě zmíněné firmy se přitom na vývoji podílely zdaleka nejvíc. A dále, Google byl při vývoji aktivnější než Apple. Ačkoli se na zlepšování kódu podílí dlouhá řada společností, jejich příspěvky jsou v celkovém důsledku spíše zanedbatelné. Vývoj WebKitu odchodem kolosu jménem Googlu utrpí. Ještě si dovolím poznámku k Opěře. Ano, oznámila, že přejde na WebKit, jenže ve skutečnosti se přikloní k čerstvému Blinku.

Kdo se podílí na vývoji WebKitu?

Kdo se podílí na vývoji WebKitu?

Kdo se podílí na vývoji WebKitu? | Foto: Bitergia

Zdroj: Google Developers Blog | CNET News

Ohodnoťte tento článek!