Google koupil 1030 patentů od IBM. Konečně brání Android?

0

Google nedávno pohořel v přetahované o 6000 patentů Nortelu. Těmi chtěl zřejmě bránit Android od útočících společností, jež tvrdí, že Google zneužívá jejich nápadů. A co hůře, tyto patenty získali hlavní konkurenti v čele s Applem, RIMem a Microsoftem. Google pak v médiích prohlásil, jako že se nic nestalo a znovu softwarové patenty shodil, že brzdí inovaci.

To ale jeho partnery nemusí zajímat, neboť se už dostali do křížku kvůli používání Androidu. Google deklaruje, že jim pomůže a nedopustí, aby soudní spory prohráli. Teď už k tomu možná získal páku. Na povrch vyplaval obchod, v němž Google získal sbírku 1030 patentů od toho nejpovolanějšího IBM – firmu s největším množstvím patentů.

Podrobnosti za kolik a čeho se týkají, zatím nejsou známy. Mluví se o tom, že se dotýkají databází, objektově orientovaného programování, návrhu čipů apod. Ty mohou Android chránit dvěma způsoby. Jednak mohou být relevantní vůči současným sporům a jednak se mouhou stát součástí cross-licence dohod. Tedy takových, kdy si firmy nazvájem vyměňují patenty a nic je to nestojí.

Jestli se týkají databází, možná je to krok vůči Oraclu. Návrhy čipů a programování zase mohou pomoci výrobcům jako Motorola, Samsung nebo HTC. Bez bližších podrobností jsou to ale pouze odhady. Pokud např. IBM tyto patenty licencovalo třetím stranám, už je proti nim Google použít nemůže.

Zdroj: Foss Patents

Ohodnoťte tento článek!