Google+ Local (Místa): Google chce mít vlastní „Foursquare“

0

Součásná Místa (Places) byla pouhou funkcí na mapě, kde podniky mohly spravovat jednoduché stránky s popisem, ceník, fotogalerie apod. a uživatelé pak místo hodnotili a psali věcné komentáře. Proces přídávání nových míst byl zdlouhavý, nezávislý na aktivitě uživatelů.

Jenže odnikud přišel Foursquare. Jednoduchá a geniální služba, která k samotné aktivitě a tvorbě nových míst motivuje samotné uživatele. Nechybí zábavní ani sociální charakter, lidi to používají. Pak už je jen na majitelích podniků, aby vytvořenou stránku převzali a spravovali. A nějak využili komunity lidí, kteří jej navštěvují. Třeba různými výhodami. Tento kruh pak nutí lidi, aby chodili pravidelně, pokrývali další místa a ještě si mohli přeměřovat pindíky s ostatními uživateli 4SQ. 

Google včera udělal první krok k tomu, aby i on měl svůj „Foursquare“. Ve své sociální síti spustil novou funkci Místa (Local). Zatím je to jen starý katalog Places převedený do nového domku, kterému přibylo hodnocení ze služby Zagat, kterou loni Google koupil.

Určitě jste si v levém panelu všimli nového tlačítka.

Google+ Místa

Místa fungují jako zvláštní kategorie vedle uživatelských profilů a fanouškovských/firemních stránek. Opět zde má každé místo vlastní profil s popisem, hodnocením a adresou. Sami můžete danou restauraci nebo hotel okomentovat a sdílet to pak s ostatními. Nebo k podniku přidáte vlastní fotografie. Ale znovu tomu chybí sociální nebo herní rozměr.

Google+ Místa Google+ Místa Google+ Místa Google+ Místa

Na daném místě se nemůžete ve stylu 4SQ „checknout“, pouze se jeho adresa objeví v příspěvku, pokud odtamtud napíšete na mobilu. Nikdy nevidíte, kolikrát jste na daném místě byli, jestli tam jsou vaši přátelé nebo někdo s veřejným profilem. Kromě hodnocení míst chybí motivace, proč by to lidé měli používat. Včera se pro Android objevily aktualizované mapy, které hodnocení a Zagat přidávají, ale to je všechno.

Přitom Google má službu funkčně podobnou službu s 4SQ, jmenuje se Latitude. Je tam checkování, sledování přátel v reálném čase apod., jen ta hra na starosty chybí.

Je s podivem, že Google všechno tohle nespojil v jeden produkt už dávno, když je jasné, že tímhle směrem míří. Má vlastní vyhledávač, sociální síť, mapy, geolokační funkce, a velký katalog míst, ale chybí propojení. Přitom Google+ měl být tou spojovací vrstvou.

Včera představená místa spíš připomínají snahu, jako by chtěl Google zaplnit Google+ dalším obsahem, který ale není nový, jen převzatý ze stávajících Places (Míst).

Tím nechci Google kritizovat, jen nedokázal využít potenciál, jako to udělala konkurence. Pokud ale chcete na mobilní mapě najít nejbližší místa, rozhodnout se podle referencí a pak se necháte na dané místo navigovat, budete spokojeni. Čekali jsme ale více.

 

Další videa

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!