Balónový internet Googlu dosáhl dalšího milníku. Loony se umí spojit na rekordní vzdálenost

0
Balóny Loon
Balóny Loon
-
Zdroj: Alphabet

Před rokem se Google pochlubil, kterak dokáže cíleně navést své stratosférické balóny na místo a nechat je kroužit nad jedním místem celé tři měsíce. Balón kvůli tomu musel 20 000krát změnit výšku a naskočit na ten správný vzdušný proud, který by jej neodvál někam pryč.

Teď se inženýři projektu Loon pochlubili dalším milníkem. Dokázali úspěšně spojit dva balóny na vzdálenost 600 km (rekord z roku 2016 byl 100 km). Google to přirovnává k tomu, kdybyste se na 100 metrů chtěli trefit zmačkaným papírem do koše. A ten koš by se ještě musel hýbat, protože balóny létají do všech stran, nahoru i dolů. Nový systém řízení antény se ale ukázal být velmi přesným.

Ještě důležitějším milníkem je komunikace na vzdálenost 1000 km napříč sedmi balóny. Datové packety putovaly z pozemní stanice v americké Nevadě do prvního balónu ve výšce 20 km a následně do dalších šesti balónů nacházejí se nad pouští a horami. Proč je to tak důležité? Signál směrovaly balóny nejen mezi sebou, ale dokázaly šířit internet také pod sebe, tudíž jej s patřičnou výbavou mohli „naladit“ běžní uživatelé. Díky směrování navíc Google nebude muset budovat tak hustou síť pozemních stanic, protože přístup k internetu si mezi sebou nasdílí samotné balóny.

Google Loon 100 km
Balóny Loon mezi sebou posílaly data na vzdálenost 1000 km

Google již pomalu finišuje fázi prototypu a příští rok chce odstartovat komerční provoz. Jako první se balónového internetu dočkají v Keni. Google by pomocí balónů chtěl pokrývat i další místa a dostat tak internet k miliardám lidí, kteří jej ještě nemají nebo kteří o něj v důsledku různých katastrof dočasně přišli. Velkou konkurencí mu bude Facebook a SpaceX, obě firmy chtějí zaplavit oběžnou dráhu minisatelity, kterou budou rovněž šířit internet do celého světa.

Balónový internet Googlu dosáhl dalšího milníku. Loony se umí spojit na rekordní vzdálenost
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů