Google má kladivo na Facebook, jmenuje se Google+ [video]

0

Google + Facebook = Google+

Nejsilnější vyhledávač, reklamní platforma, video portál a třetí největší freemail. Google je na internetu králem v mnoha odvětvích. Jedna oblast mu ale stále unikala. Přitom dnes možná nejzásadnější, nejvíce se o ní mluví a tráví se na ní spousty času – sociální síť. Ne, že by se o to Googlu nepokoušel, ale zatím neměl úspěch.

Jasně, v Indii a Brazílii je populární Orkut, jinde jej ale skoro nikdo nezná. Platforma Wave se mohla vyvinout v něco revolučního, ale zůstala nepochopena a Google ji zabil. Pak je tady Buzz (Hlášky), se kterým firma přišla na začátku loňského roku. Jenže to byla jen taková nesmělá kopie Twitteru a stále je. Sice s teoreticky velkou uživatelskou základnou (všichni s Gmailem), ale kdo z vás to používá?

Loni se začalo spekulovat o Google Me. Nemělo se jednat o „druhý Facebook“, ale jakousi vrstvu, která překryje všechno to, co Google doteď budoval. Pak byla veřejnost přesvědčena, že se Google Me bude jmenovat Google +1. Jenže to bylo nakonec pouhé tlačítko pro web.

No a včera byla představena služba Google+. Plusko zůstalo zachováno, je podobná Facebooku, ale zároveň je onou překryvnou vrstvou, o které mluvil tehdejší šéf Eric Schmidt. Když se nad tím zamyslíme, ani se nejedná o nový produkt, ale pouze jakousi nadstavbu, lepší Google. Asi i proto ten název Google+.

Facebook trochu jinak

Hned na začátek musím zmínit, že s Google+ zatím nemám zkušenosti. Google službu aktivoval jen těm nejrychlejším a pozvánky už v tuto chvíli nejsou volné. Proto bude popis jako by s nadhledem, poskládán z dosud známých údajů a videí.

Zde si můžete zažádat o odeslání e-mailu, až se Google+ otevře dalším registracím. Zatím jsou podporovány pouze účty Gmailu; Google Apps nenabízí funkci Profile.

Circles (Kruhy) – není přítel jako přítel

Na Facebooku je zvykem, že je každý váš přítel. V reálném světě to tak ovšem nefunguje, lidi si dělíme do skupin/kruhů. Když máte 200 facebookových přátel, nejspíš nechcete se všemi sdílet stejné informace. Spolupracovníci nemusí vidět fotky z rodinné oslavy. Lidi z klubu modelářů zase nemusí vědět, že jste právě na dovolené. S každým chcete něco sdílet, ale také s každým něco jiného.

Google+ Circles

Facebook toto vůbec neřeší, všichni mají vůči vám stejné pravomoci. I kvůli tomu museli provozovatelé přidat funkci Pages (Stránky), aby se mohli sdružovat lidé se stejnými zájmy, ale nemuseli spolu sdílet osobní údaje. Později přišly i Skupiny, ale to už je jiná pohádka.

Google uvažoval podobně a zavedl funkci Circles (Kruhy). Veškeré kontakty si roztřídíte do kruhů, každý kruh může mít jiné nastavení. Stejným způsobem to řeší nově vznikající síť Diaspora, jež zná pouze kontakty a tzv. aspekty, což jsou de facto kruhy.

To, co řeknete pouze jednomu kruhu, neuvidí lidi v těch ostatních. Nad kontakty budete mít absolutní kontrolu. Jen zatím nevíme, jestli můžete jeden kontakt umístit do více kruhů. Bylo by to logické, ale bez reálného vyzkoušení nemůžeme potvrdit, jestli Google opravdu myslel až tak daleko.

V Google+ nechybí ani tradiční „Zeď“, zde pojmenovaná jako „Stream“. Ale funkce je stejná, shromažďuje všechny příspěvky do jednoho místa.

Sparks (Témata)

Představte si univerzální diskuzní fórum pouze na témata, která vás baví. Takové téma můžete vytvořit sami, případně vás do tématu zařadí někdo jiný. Např. v tématu FC Barcelona se můžete s některými lidmi bavit pouze o gólech Messiho, přikládat videa, fotky, odkazy na články a vše pak komentovat.

Sparks jsou vlastně jakýsi druhotný filtr toho, co komu píšete. Tím prvním jsou kruhy, tím druhým témata. Jedno téma rovná se jedno vlákno s podobným obsahem.

Hangouts (Setkání) – chat se zvukem i videem

Když máte chuť si povídat, nemusíte pouze psát. Setkání jsou založeny na systému pozvánek. Lidem rozešlete echo, že máte chuť virtuálně poklábosit. Když máte webkameru a mikrofon, můžete se bavit s více lidmi najednou, i když je třeba každý na jiném kontinentu.

Tohle Facebooku velmi chybí, i když se podobná funkce čekala ze spolupráce se Skypem. Zatím ale Facebook nabízí pouze textový chat. Google už video chat umí, zatím ale vyžaduje externí doplněk. Zda je potřeba i u Google+, to brzy zjistíme. Očekávám že ano, dokud Google nezačlení do Chrome tuto technologii.

Huddle (Pokec) a Instant upload (Okamžité nahrávání)

Google tuto funkci popisuje jako řešení problému, když se šest lidí domluvá do kina, na jaký film zajít. Zkrátka skupinový textový chat. První z důležitých funkcí v mobilní verzi.

Tou druhou je Okamžité nahrávání fotografií. Funkce se objeví přímo v Androidu, fotky se mohou automaticky odesílat do soukromého alba v cloudu. Až později je můžete zveřejnit. Říkal někdo Photo Stream? Ano, podobná funkce bude i v Apple iCloudu.

A k mobilům samozřejmě patří i sdílení lokací. Tohle už má Googlu zvládnuté v Maps a Latitude, teď bude možné přiřadit GPS pozici ke každému příspěvku.

Další videa z reálného používání

Google+ pro ty, kteří nemají rádi Facebook

Na Googlu je sympatické, že se nesnažil kopírovat Facebook za každou cenu. Má podobný vzhled, některé základní funkce shodné pro všechny sociální sítě, ale boduje v místech, kde Facebook nemá co nabídnout.

Nabídne lepší správu soukromí a video chat. To jsou hlavní taháky. Kromě toho lze čekat dobrou provázanost s ostatními službami Googlu. Třeba sdílení a týmovou úpravu dokumentů v Docs, úpravu fotek v Picase/Picniku, spousta videa na YouTube, propojení s Mapami, Gmailem nebo Kalendářem. To je větší ekosystém než nabídne Facebook.

Facebook si na druhou stranu lépe rozumí s aplikacemi třetích stran, má v sobě hry a jiné časuzabijácké aplikace. Má širší uživatelskou základnu, už se odhaduje 750 milionů zaregistrovaných lidí, my máme „potvrzeno“ 700 milionů. U Gmailu to je přinejmenším 175 milionů (přesné číslo neznáme, tohle je rok staré).

To, že je na Facebooku každý (berte s nadhledem), je největší zbraní. Co přinutí uživatele, aby začali používat ještě jednu síť? Nic. Vždy budou používat jen jednu. Google+ nemůže sdílet uživatele s Facebookem, musí je „ukrást“. Je to možná stejně nepředstavitelné, jako že Facebook porazí Google ve vyhledávání. Nebo kdokoliv jiný (Bing). Jenže karty jsou už rozdány.

Rozhodne Android a Chrome

Google to bude mít těžké a zvlášť po předchozích neúspěších v sociálních sítích mu veřejnost možná tolik nevěří, ale má v rukávu několik es. Ony výhody zmíněné nahoře a pak Android a Chrome.

Android – nejrychleji rostoucí mobilní systém. K aktivaci obvykle potřebujete účet Gmailu. Když poroste počet uživatelů Androidu, bude i více účtů Gmailu. Pokud bude Google+ přímou součástí Androidu (jako že asi bude), lidé se jej zřejmě naučí používat. Google může funkce vypiplat do detailů. Audio a video hovory i bez Skypu/Fringu a placení operátorům? To může být hit. Google si může dovolit „plusko“ integrovat i do Chrome. Desktopový prohlížeč také v tržním podílu roste neuvěřitelně vzhůru.

Možná proto Google načasoval vlastní sociální síť až s takovým zpožděním. Potřeboval odrazové body, od kterých se bude moci odpíchnout. Porazit Facebook třeba ani není cílem. Ne vždy je důležité být první. V byznyse se musí hlavně vydělávat. Pokud bude mít Google+ dost uživatelů na to, aby se projekt uživil z reklamy, bude to úspěch.

S monetizací mají problém všechny internetové společnosti. Facebook si už na sebe možná vydělá, ale takový Twitter ještě ne. LinkedIn nebo Skype se do plusu dostaly teprve letos. A o ziskovosti YouTube se také zatím jen pochybuje.


Suma sumárum: Google+ je konečně venku a „To se mi líbí“. Co vám?

Aktualizováno: Na Google+ jsme se už dostali. Pokud chcete pozvánku, přejděte sem. A jestli jste se připojili i vy a chcete pozvat své kamarády, postupujte podle tohoto návodu.

Google+

Ohodnoťte tento článek!