Google má zájem o vesmírný startup Skybox, vyvíjí levné družice ke snímkování Země

0

Technologie Googlu máme v kapse, v počítačích, jeho auta brázdí silnice, balóny létají ve stratosféře a kromě toho koupil firmu vyrábějící bezpilotní letouny. Zemi i vzduch ovládl, teď možná zamíří do vesmíru. Zdroje blízké magazínu TechCrunch tvrdí, že je Google blízko od nákupu společnosti Skybox Imaging, za kterou údajně zaplatí více než miliardu dolarů.

Zayed University v Abu Dhabí (SAR) Beaton Park v Perthu (Austrálie)
První snímky Skyboxu: Zayed University v Abu Dhabí (SAR) a Beaton Park v Perthu (Austrálie)

Že má Google zájem i o satelity, napsal už v dubnu list The Information, Larry Page a spol. si prý kromě Skyboxu vyhlédli také konkurenční Planet Labs. Jednání se Skyboxem jsou ale dále. Zdroje tvrdí, že na základě předloňské 70milionové injekce je hodnota Skyboxu mezi 500 a 700 miliony dolarů. Google by tak za každou akcii zaplatil dvojnásobek.

Co je Skybox

Satelity Skyboxu se zaměřují především na snímkování Země. Firma vypustila první z 24 minisatelitů, jejichž hlavní předností je cena. Vývoj a vypuštění prvního SkySatu stálo 50 milionů, u armádních družic jsou náklady až do miliard.

Už v dubnu jsme vám ukazovali první výsledky. Satelit pracuje s rozlišením 90cm na pixel. S takovým přiblížením dokáže fotit barevné nebo multispektrální snímky či točit černobílé HD video (až 90 sekund při 30 fps).

Skybox chce kapacitu pronajímat firmám a organizacím, které díky tomu mohou téměř v reálném čase sledovat rozsáhlé fabriky, ropné plošiny či velké sklady. Organizacím poslouží při humanitárních akcích nebo záchranách během katastrof. Tvůrci vidí příležitost i v zemědělství. Majitelé polí mohou sledovat a analyzovat, jak se daří úrodě, jestli jí plošně nenapadli nějací škůdci atd.

 

Skybox jsme několikrát přirovnávali ke Google Earth naživo. To je také možná důvod, proč o něj má Google zájem. Tam, kde si nepronajímá letecké snímky, využívá ve svých mapách satelitního pokrytí společností jako DigitalGlobe. Se SkyBoxy by mohl Zemi fotit sám a ve volném čase kapacitu pronajímat ostatním společnostem.

Ohodnoťte tento článek!