Google prý na mapách odkryl ruské armádní objekty. Stáhněte si jejich databázi pro Google Earth

0
Ruské vojenské objekty na Google Maps Jaderné ponorky u Archandělsku
Jaderné ponorky u Archandělsku
-
Zdroj: Google Maps

Mapy Google nezobrazují celý svět ve stejném rozlišení. Například lokality související s armádami jsou na satelitních snímcích pro běžné uživatele často neostré a rozmazané.

Google podle některých uživatelů zpřístupnil ruské vojenské objekty v plném rozlišení pro všechny. Mluvčí společnosti však sdělil redakci Ars Technica, že žádné změny v tomto ohledu neprováděli, takže možná si jen někdo všiml ponorek a rozjela se tichá pošta. Google to později popřel i veřejně.

Vojenskou infrastrukturu země s papírově druhou nejsilnější armádou na světě si každopádně můžete prohlédnout v rozlišení přibližně 0,5 metru na pixel. Strategický význam není velký, vlády mají k dispozici samozřejmě lepší rozlišení i novější snímky. Běžný uživatel ale některé snímky uvidí poprvé. Všechny si je můžete prohlédnout v aplikaci Google Earth (potřebujete desktopovou aplikaci). Databáze s objekty (která už není dílem Googlu) je ke stažení zde. Její pravost není ověřená.

Ruské vojenské objekty na Google Maps 1
Databáze ruských vojenských objektů  (screenshot: Cnews.cz)

Google sice po anexi Krymu v roce 2014 nějaký čas zobrazoval z domény .ru novou hranici jako pevnou, ale už od toho upustil. Po začátku invaze pak zakázal reklamu pro ruské uživatele.

Takto Google zobrazoval Krym v roce 2014

Výběr snímků:

Na snímcích uvidíte například jedinou ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov (s kamufláží ve formě rzi), sklad jaderných zbraní u Murmansku či centrum nukleárního výzkumu u Čeljabinsku.

Více: Strava odhaluje umístění tajných amerických základen

Tip: Internet si utahuje z Putina. Prý používá počítač s Windows XP

Některé objekty nebyly příliš ukryté ani před válkou, například leteckou základnu u Kursku si šlo prohlížet včetně zaparkovaných Suchojů. Díky databázi pro Google Earth je však nyní máte i s popisky. Na Google mapách si lze prohlédnout hřbitov ruského raketoplánu Buran, či také Putinův palác v Gelendžiku.

zdroj: ArmedForcesUkr via Andrej Poleščuk

Google prý na mapách odkryl ruské armádní objekty. Stáhněte si jejich databázi pro Google Earth
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlasů