Google nemá odvahu a tečku za Flashem odkládá. Kdy nakonec z Chromu zmizí?

0

Před týdnem vyšel Chrome 55. Verze, která měla odstartovat éru bez Flash Playeru. Původní plán byl takový, že Google bude plošně blokovat flashové prvky (byly by jen na vyžádání) mimo těch používaných na deseti nejnavštěvovanějších webech. A tento seznam měl každý rok aktualizovat. Jenže situace se mění.

Seznam 10 globálních webů padá, místo toho bude Chrome posuzovat důležitost stránek u každého uživatele zvlášť. A zlomovou verzí bude až Chrome 56. Pětapadesátka má nové pravidlo nastavené jen u jednoho procenta uživatelů. Ve stejnou dobu vyšel Chrome 56 beta, u něj je nové pravidlo aktivní u poloviny uživatelů. Až v únoru vyjde stabilní Chrome 56, pak bude platit pro všechny uživatele.

Chrome Site Engagement
Chrome Site Engagement

Co to znamená? Google u každého uživatele (a na každém zařízení zvlášť) sestavuje tzv. Site Engagement. Je to seznam webů a jejich skóre od nuly do sta bodů. Postupnou aktivitou stránka nabírá body. Uživatel na ní musí trávit více času, klikat na odkazy, skrolovat text, psát do formulářů apod. Kde je větší aktivita, to je pro uživatele důležitější web, říká Google. A důležitější weby si zaslouží běžet „plnohodnotně“ co nejdéle.

Chrome 55 bude blokovat flashové doplňky u všech webů se skóre menším nebo rovným 1. Takové stránky vás při první návštěvě požádají, abyste Flash ručně schválili (volba se pak zapamatuje). V únoru se hranice posune na 2 body, v březnu na 4 body. V červenci bude třeba 32 bodů, v září 64 bodů a od října 2017 bude hranice 100 bodů. Toho u uživatelů dosáhne jen minimum bodů. V mém případě bůhvíproč cnews.cz. Chrome už skóre zobrazuje, stačí do něj zadat adresu chrome://site-engagement.

Měsíc Hranice Site Engagementu
leden 2017 1
únor 2017 2
březen 2017 4
duben 2017 8
květen 2017 16
červen 2017 32
červenec 2017 32
srpen 2017 32
září 2017 64
říjen 2017 100

Od října 2017 tak bude na prakticky všech webech nutné Flash Player schválit a povolit ručně. Pokud už Flash nikde nepotřebujete, doporučujeme jej odstavit ručně už teď. Na adrese chrome://settings/content je možné blokovat spuštění Playeru na všech webech, případně nastavit různé výjimky. Nebo přes chrome://plugins deaktivujte celý doplněk. To je nejčistší řešení.

 

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!