Google nepřekvapil. Hudbu, filmy, knihy ani časopisy nám zatím neprodá

0

Google nám pořád něco dluží

Na konci března jsme zrekapitulovali, jak Google pokračuje s rozšiřováním obchodů Play. Dostupnost byla tehdy tristní. Mohli jsme však spatřit několik náznaků, že se Google snaží, vyjednává, zkrátka na nás myslí. Očekávali jsme, že na konferenci Google I/O představí nové produkty a zároveň s tím ohlásí i široké pokrytí filmového, hudebního a knižního obchodu.

Google Play v češtině Google Play v češtině Google Play v češtině
Google Play v češtině Google Play v češtině Google Play v češtině
Všechny obchody v Play jsou na češtinu připravené, Googlu stačí jen přepnout tlačítko do pozice On

Jenže naše přání nebyla vyslyšena, na Google I/O byl představen nový tablet Nexus 7, netradiční přehrávač Nexus Q a Android 4.1. Spolu s tím byl přibyla půjčovna televizních pořadů a trafika s elektronickými časopisy.

 

Jiné novinky k obchodů Google Play nebyly zveřejněny, v detailech jsme proto nešťourali. Až dnešní zpráva Googlu ohlašující dostupnost e-knih ve Francii nám připomněla, že bychom mohli po více než čtvrt roce znovu zkontrolovat, jak se Google Play rozšiřuje. A řekněme rovnou, že velmi slabě.

Novinky za poslední tři měsíce

1. Z českého (a polského) hlediska je podstatné, že už naši vývojáři mohou oficiálně prodávat své aplikace pro Android. Nakupovat můžeme stále jen aplikace.

2. Aplikace mohou nakupovat uživatelé ze 132 zemí světa, nově i v Saudské arábii a Spojených arabských emirátech. Prodávat software je možné jen v 31 zemích.

3. Nový obchod s televizními pořady (a seriály) a elektronickými časopisy je zatím dostupný pouze v USA.

4. E-knihy mohou v obchodě Play Books nakupovat nově i Francouzi, Italové a Španělé.

5. Španělé se navíc dočkali filmového portálu Play Movies.

6. Obchod s hudbou je stále ryze americkou záležitostí. Přitom Apple už prodává hudbu skoro po celém světě (včetně Česka a Slovenska) a Xbox Music od Microsoftu už také dorazil i do Evropy.

Google Play v češtině

Google Play je v Česku stále osekaný až na kost

Na slabší rozšiřování obsahu už slyší i Evropská komise. Chystá zavést jednotná pravidla pro kolektivní správce hudebních práv, takže jednou získaná práva by najednou platila pro celou Evropu. To by usnadnilo vyjednávání mezi obchody a vydavatelstvími. Jako nezdravý byl označen také trh s e-knihami.

Co dál? V září se u nás začne prodávat tablet Nexus 7. Google jej označuje jako ideální prostředek pro konzumaci obsahu. A byl by v tom čert, abych si na něm mohli zase přehrávat jen odjinud stáhnuté filmy, hudbu nebo knihy. Za další tři měsíce se tedy zkusíme znovu ohlédnout zpět, co se v nabídce Google Play změnilo. Mezi tím se ještě podíváme na obchody Microsoftu. Ten nám toho také hodně dluží.

Dostupnost Google Play ve světě

Ohodnoťte tento článek!