Google nezobrazí jen odkazy na články. Řekne také, jestli jsou jejich výroky pravdivé

4
Ilustrační foto (zdroj: TeroVesalainen / Pixabay)

Loni na podzim začal Google v USA a Británii ve vyhledávači ověřovat fakta v odkazovaných článcích. Teď stejnou funkci posílá do celého světa včetně Česka. V budoucnu byste u kontroverzních článků nebo výroků politiků mohli vidět i označení, jestli jsou výroky či závěry pravdivé, částečně pravdivé, nebo nepravdivé.

O ověřování se nestará sám Google, nechává to na nezávislých organizacích. Vycházet chce z více než stovky „fact-checking“ projektů, mezi nimiž je i český Demagog.cz. Google bude pomocí svých algoritmů hlídat, jestli ověřovací weby splňují určitá kritéria, a jsou tedy důvěryhodné. U reportů tak musí být jasné, která tvrzení se ověřují, jejich hodnocení, jak bylo závěrů dosaženo a nesmí chybět ani zdroje informací. Google už ale pochopitelně neohlídá, jestli takový web provedl správný závěr. Uživatelům ale nabídne tlačítko, aby ověření „reklamovali“.

Ve výsledcích vyhledávače tak kromě odkazu na článek bude informace, které informace z něj byly ověřeny, kdo výroky pronesl, kdo je ověřil a jaký je závěr šetření.

Zní to slibně, u česky psaných článků ale ověřování prozatím nefunguje. Demagog.cz či jiné ověřovací weby by musely nejdříve své výsledky doplnit o zvláštní tagy, podle nichž se Google řídí.

Ověřená fakta ve vyhledávači Googlu
Ověřená fakta ve vyhledávači Googlu
Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

    • pokud usměrňování informací znamená to, že lidi budou předem upozorněni na lživé weby, na weby, kterých se v poslední době vyrojilo obrovské množství, co nabízí tzv. alternativní fakta (v překladu lži), tak jen dobře za takové usměrňování informací.