Google znovu řeší pirátství obrázků. Do vyhledávače přidá jména autorů

0
Sony A7 II

Začátkem roku Googlu upravil vyhledávač obrázků. Zrušil v něm tlačítko pro přímé zobrazení snímku, pro získání plné velikosti musí uživatel kliknout a navštívit zdrojový web.

Firma reagovala na stížnosti fotobank ale i médií, protože přímé zobrazení připravilo média o návštěvnost a zjednodušilo „nelegální“ stažení/využití. Běžné obrazové formáty totiž nedisponují ochranou DRM a vlastníci práv nemají jak regulovat přístup ke svým dílům.

Informace o autorovi v Google Images
Informace o autorovi v Google Images

Po osmi měsících Google přidává další krok. Ve vyhledávači se pod náhledem objevil nový odkaz Informace o autorech obrázku. Když na něj kliknete, vyskočí malé okno informující o autoru fotografie a zprostředkovateli (credits, v české verzi nepřesně přeloženo jako „informace“). Zprostředkovatelem může být například fotobanka nebo zpravodajský web, který má licenci k nakládání s fotkou.

Google na funkci spolupracoval s fotografickým konsorciem CEPIC (sdružuje evropské fotobanky a tiskové agentury) a organizací IPTC, které spravuje stejnojmenný formát metadat, která lze stejně jako známější EXIF přibalovat k fotografii. Zatímco EXIF ukládá informace zejména o technice (model fotoaparátu, použitý objektiv, nastavení expozice, geolokace), IPTC nese textové údaje o autorovi, klíčových slovech apod. Ty můžete sami přidávat či upravovat v každém slušném editoru nebo správci fotografií.

Úprava metadat IPTC v Zoner Photo Studiu
Úprava metadat IPTC v Zoner Photo Studiu

Nová funkce ve vyhledávači Googlu má pomoci identifikovat původní autory a objevit i jejich další tvorbu. Rozšířenosti ale brání fakt, že naprostá většina fotografií na webu metadata IPTC neobsahuje. Zatím.

Google znovu řeší pirátství obrázků. Do vyhledávače přidá jména autorů
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů