Google Play: Hudbu a knihy máme, ale těchto 6 funkcí nám ještě chybí

0

Google u nás se svými obsahovými službami postupuje pomalu, o tom není sporu. Aplikace jsme mohli nakupovat od 5. září 2010, čeští vývojáři je ale mohli začít prodávat až od 12. dubna 2012. Na knihy jsme si počkali až do 17. července 2013 a hudební obchod otevřel Google až včera, 1. října 2013. Jenže ještě nejsme ani v polovině. V kompletním Play Storu, který je dostupný pouze v USA, lze nakupovat i učebnice, časopisy, filmy, seriály, zařízení a platit více způsoby.

Takhle vypadá plnohodnotný obchod Google Play, je dokonce v češtině
Takhle vypadá plnohodnotný obchod Google Play, je dokonce v češtině

Učebnice

Knihy máme, české komerční tituly ale zatím v Play Storu chybí. To by se mělo změnit do konce roku. V Americe už jsou ale dál. Během letošního uvedení nového Nexusu 7 firma oznámila, že se v sekci knih objeví i učebnice. Ty si budou moci studenti nejen kupovat, ale za menší poplatek také půjčovat.

Dostupnost: USA

Časopisy

A když už jsme u čtení, český Play Store postrádá sekci s časopisy. Čtenáře to nemusí příliš trápit, protože spousta časopisů včetně našeho titulu 100+1 je dostupná jako interaktivní aplikace pro Android. Jenže časopisy určené pro Play Store lze číst i na webu nebo v aplikaci na iOS.

Dostupnost: Austrálie, Kanada, Británie a USA

Filmy

Pokud jde o filmy, mají Češi pech. Z větších zahraničních služeb u nás funguje jen Apple iTunes Store. Ten je ale přesto dost omezený. Filmů je v něm hodně, ale těch česky lokalizovaných je jen lehce přes 100. To je ale pořád o stovku více, než nabízí Google. Na jeho YouTubu ale paradoxně najdete hodně filmů, protože protipirátský filtr, který by je jinak zablokoval, není stoprocentně účinný.

Dostupnost: Austrálie, Brazílie, Francie, Indie, Japonsko, Kanada, Korea, Mexiko, Německo, Rusko, Británie, USA a Španělsko

Televizní pořady

S filmy je to zlé, ale u seriálů je stav ještě horší. S těmi novými českými obvykle není problém, tuzemské stanice je ukládají ke zhlédnutí do svých archivů. Ale ke starším se téměř nedostanete. A k zahraničním jakbysmet. Výjimky se najdou. Začíná se snažit Nova, která svou službu Voyo plní i americkými novinkami. Na Primě Play zase najdete poslední díly některých seriálů z Coolu. Pirátský archivy jsou ale bohatší, technická kvalita lepší a titulky rychlejší.

Dostupnost: Británie a USA

 

Zařízení

Play Store obsahuje i sekci, kde lze nakupovat Nexusy a zařízení se systémem Chrome OS. Čechy to nemusí příliš trápit, telefony a tablety se nakonec vždy dostanou i k nám. S Chromebooky a spol. je to horší. Výhodou Play Storu jsou nízké ceny, Google totiž zařízení prodává levněji než tradiční obchody, protože na nich nepřímo vydělá díky výše zmíněnému obsahu. Prodej zařízení a obsahu spolu souvisí. Je proto možné, že když už máme knihy a hudbu, Google nám začne prodávat i Nexusy. Podobně je to například v Itálii, kde už jsou Nexusy 7 (2013), ale z obsahu tam Google prodává jen knihy a hudbu.

Dostupnost

Zařízení Dostupnost
Nexus 4 Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Jižní Korea, Španělsko, Británie, USA
Nexus 7 (2013) Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Japonsko, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Španělsko, Británie, USA
Nexus 7 LTE (2013) Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Japonsko, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Španělsko, Británie, USA
Nexus 7 (2012) Indie
Nexus 10 Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Japonsko, Španělsko, Británie, USA
HTC One Special Edition USA
Samsung Galaxy S4 Special Edition USA
Samsung Chromebook (Wi-Fi) Británie, USA
Acer C7 Kanada, Francie, Německo, Británie, USA
Chromebook Pixel (Wi-Fi) Británie, USA
Chromebook Pixel (LTE) USA
Chromecast USA

Více platebních metod

V českém Play Storu můžete platit pouze pomocí peněženky Wallet, kterou máte spárovanou s platební kartou. V 18 zemích světa lze platit pomocí faktury u operátora. Mezi podporovanými operátory nechybí Vodafone nebo T-Mobile, Google akceptuje i menší měny jako polské złoté. V dalších zemích lze platit i přes předplacené karty (Visa, MasterCard, American Express nebo Discover) či pomocí kupónů a promo kódů. Ani vývojáři u nás nedokážou rozdávat aplikace tak, že by zaslali kód pro bezplatné stažení. Uživatelé zase nemohou koupit obsah pro někoho jiného – typicky rodiče dětem.

Dostupnost plateb přes operátora: Austrálie, Belgie, Německo, Francie, Hongkong, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Norsko, Polsko, Singapur, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Británie a USA

Dostupnost dárkových karet: Austrálie, Kanada, Německo, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Nizozemsko, Španělsko, Británie a USA

Dostupnost předplacených karet: Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Británie a USA

Snad se k tomuto seznamu Google dostane a začne rychle plnit zbývající resty. Pro spokojenost uživatelů by tím firma udělala více než změnou ikonky či loga.

Google Play: Hudbu a knihy máme, ale těchto 6 funkcí nám ještě chybí

Ohodnoťte tento článek!