Google Play Music stojí za starou bačkoru. Na konkurenci nemá [názor]

0

Přiznávám, že jsem trochu po hlavě skočil do bazénu písniček, které poskytuje k přehrávání Google. Předtím jsem několik měsíců poslouchal hudbu pomocí Rdio. Ta služba měla a má něco do sebe. Jenže do Česka jako jeden z posledních začátkem října přišel Google. Mimochodem, Microsoft velký debut teprve čeká. V zámoří veleúspěšné Spotify ale stejně nepředběhne. Vraťme se ke Googlu.

Tip: Google chce Čechy naučit platit za hudbu. Spustil zde Play Music

Když jste jednali včas, mohli jste neomezené předplatné získat za 129 Kč. Tomu se těžko odolávalo. Konkurence vás měsíčně vyjde dráž, běžně se cena blíží dvěma stům korun. Google je levnější i standardně, ale v kombinaci se slevou pro nové uživatele jste mohli platit o dost méně. Byla to jasná volba, ale zkušenosti hovoří jasnou řečí. Hudba Naplno má k dokonalosti ale bohužel daleko.

Dokonce tak daleko, že jsem předplatné po dvou měsících používání zrušil. Čím déle jsem takzvaně neomezený přístup ke Google Play Music používal, tím více mne docházelo, že se jedná o službu skoro až směšnou. Aspoň pro mě osobně. Teď vám povím, co mne k takovému závěru vede.

Nakupovat jednotlivá alba nebudete na stejném místě, kde hudbu přehráváte
Nakupovat jednotlivá alba nebudete na stejném místě, kde hudbu přehráváte

Nevzhledný web

Tím nechci urazit příznivce, kteří se jí svěřili do péče a spokojeně pouští do reproduktorů své oblíbené fláky. Prvním nepříjemným překvapením byl web. Vzhled je pokaždé z velké části věc subjektivní. Mohou se najít lidé, kteří se mnou budou nesouhlasit, nicméně Google Play Music vyhlíží ošklivě. Ostré hrany nemusí vypadat vždy pěkně. Barevné sladění mi připadá nevkusné a zobrazení obecně považuji za málo přehledné.

Vyvalí se na vás kategorie jako Okamžitý poslech, Rádio, Moje knihovna nebo Prozkoumat. Následují automatické a ruční seznamy skladeb. Jaký je rozdíl mezi Okamžitým poslechem a přehledem vaší soukromé knihovny, sice poznáte brzy, ale chvíli se orientovat budete. Situaci komplikuje ještě fakt, že si do knihovny můžete nahrát až 20 000 vlastních písniček.

Google bohužel nemohu nesrovnávat s Rdio. To má zřejmě nejpovedenější web ve své kategorii. Vzdušný design oku lahodí a přitom je přehlednost sama. Tak vypadá dobrá jednoduchá služba, která pod nánosem prvků, doplňků a cukrátek nemaskuje hlavní cíl, tedy přehrávání.

Málo podporovaných platforem

Pouze vámi nahrané písně si můžete stáhnout na disk pro přehrávání offline. Případně zakoupená alba. Jestliže pouze platíte měsíčně za neomezené streamování, musíte vydržet se streamováním. Budiž, víte, jakou službu si kupujete. Dopředu také víte, jaké platformy provozovatel podporuje. Nelze si proto stěžovat zpětně. Že se musím obejít bez oficiální aplikace pro Windows 8 nebo Windows Phone, jsem věděl – nevadilo mi to.

Minimálně pro plnohodnotné Osmičky totiž existuje docela příjemná neoficiální alternativa. Navíc mi nevadí, když hudbu přehrávám z webu v prohlížeči. Offline poslechyu Google Play Music možné jsou, ovšem jen na Androidu a iOS. Od představení aplikace pro iOS uplynulo doslova pár dní. Tito uživatelé jsou již za vodou, ostatní mají smůlu. Ale že donedávna ani jablíčkáři nemohli stahovat hudbu do svých iPhonů?

Hudební katalog mi subjektivně přišel horší než u Rdia
Hudební katalog mi subjektivně přišel horší než u Rdia

Konkurence přitom běžně podporuje platforem více, aby nalákala co nejvíce uživatelů. Ačkoli jsem předplatné zřizoval s vědomím, že budu hudbu streamovat pouze z počítače, protože mi to tak do jisté míry vyhovuje, nic to nemění na faktu, že Google za ostatními zaostává a neposkytuje zrovna dobrý servis, co se podpory různých zařízení týče. Proč mu tedy svěřovat peníze?

Omezený katalog

Přes chaotický web a slabou podporu operačních systémů jsem se přenesl. Horší to ale bylo s tím nejdůležitějším. Bohužel nelze jednoduše říci, která služba vám nabídne doslova více muziky. Katalogy mají určitý objem, takže některé služby poskytují hudby objektivně více. Jenže slovo mají i teritoriální omezení vy se často dozvíte, že v Česku nepřehrajete to a to album, protože byste tím nejspíš telepaticky ublížili autorovi.

Ne všechny katalogy dosahují stejného objemu a v praxi vhodný výběr záleží na tom, jaký typ hudby máte nejraději. Řve vám ze sluchátek mainsteamový pop? Nebo se raději oddáváte nezávislé hudbě, kterou běžný posluchač nemá šanci znát? Nikdy dopředu neodhadnete, jestli vaše tužby naplní lépe Deezer, nebo naopak např. Google Play Music. V mém případě byl rozsah knihovny internetového giganta zklamáním.

Málo přehledný web je nejmenší problém
Málo přehledný web je nejmenší problém

Ani na Rdio jsem nikdy nenašel všechna alba, co mám rád, ale v případě Google Play Music se situace ukázala být výrazně horší. Ale opět podotýkám, že tohle je věc čistě subjektivní. Vy můžete být spokojení. Já však měl pořádný důvod, proč odejít. Sice můžu do cloudu nahrávat vlastní skladby, ale upřímně?

Na to je člověk líný tvor a když už platím předplatné, nechci vynakládat zvýšené úsilí o udržování knihovny. Moderní streamovací služba musí mít jedno tlačítko, kterým přidám album k oblíbeným.

Přerušovaně a bez Last.fm

Jenže ještě nejsme na konci. O zrušení předplatného mi pomohly rozhodnout se technické problémy. Za těch několik měsíců, co jsem patřil ke spokojeným uživatelům Rdio, jsem se nikdy nesetkal s tím, že by mi streamování nešlapalo jako švýcarské hodinky. Od Googlu jsem očekával podobnou úroveň. Má koneckonců zkušenosti s přenášením velkých objemů dat, ať se budeme bavit o YouTube nebo o Google Drive, a také spoustu serverů.

Několikrát týdně jsem se ale setkával s výpadky. Načítání skladeb bylo pomalé, takže se přehrávání trhalo. I na několik desítek vteřin. Příležitostně jsem si oblíbenou skladbu neposlechl vůbec. Přišlo další vystřízlivění po bezchybných zážitcích s Rdio. Doplnil bych ještě jednu oblast, kde Google předstírá, že neslyší. Hudební příznivci rádi zaznamenávají statistiky poslechů do služby Last.fm. Včetně mně.

Rád se zpětně podivuji nad tím, jakým že hudebníkům jsem to v uplynulém měsíci věnoval největší pozornost. Neméně mne zajímají mí přátelé, kteří mi pak doporučují interprety. Pro milovníky muziky představuje Last.fm nezastupitelnou službu, která je součástí našich životů. Google Play Music bohužel integraci nenabízí. Mělo ji Rdio, má ji např. Deezer nebo Spotify. Prostě každá slušná streamovací služba.

Některé experimentální funkce potěší
Některé experimentální funkce potěší

Takže vám nezbude, než si buď nainstalovat doplněk do prohlížeče, jenž se o zaznamenávání statistiky postará (existují přinejmenším doplňky pro Firefox a Chrome), nebo najít vhodný přehrávač s podporou Last.fm. Nejméně jedna neoficiální aplikace pro Windows 8 na přání uživatelů funkci získala. Jenže co třeba oficiální přehrávače? Navíc takhle musíte každou aplikaci zvlášť autorizovat.

Pokud se mi něco líbí na Google Play Music, pak je to experimentální přehrávání bez Flash Playeru. Bez něj se konkurence zatím obvykle neobejde. Platí to také pro Rdio nebo Deezer.

Sbohem a šáteček

Pokud používáte Rdio, případně jinou službu, v podstatě nemáte důvod odcházet. Google by pro vás byl v mnoha ohledech pravděpodobně návrat do doby doby bronzové. (Předtím bylo přehrávání skladeb z místního úložiště ve Winampu.) Streamování se omezuje na málo platforem. Vyhovovat to bude prakticky pouze lidem, kteří se ekosystému služeb od internetového giganta oddávají naplno a mají ve sbírce také tablet a telefon s Androidem.

Ostatní nemá Hudba Naplno čím zaujmout. V Česku leda nižší cenou. Ve Spojených státech si ale provozovatel účtuje 9,99 dolaru. Což je cena shodná s většinou konkurenčních služeb. A já se ptám, proč by měl někdo platit Googlu, když jinde dostanete více muziky za stejné peníze? Teď mne omluvte, již se seznamuji s Deezerem. Ten mně oslovil mj. širokou podporou platforem – také pěknou aplikací pro Windows 8.

Ohodnoťte tento článek!