Google Play Protect v testu propadl. Zachytil jen 66 % čerstvého malwaru

Nezávislý test tzv. antivirových řešení pro Android zjistil, že ochrana od Googlu nedokáže zachytit mnoho škodlivých kódů.

3
Google Play Protect
Google Play Protect

Od srpna Google napříč zařízeními s Androidem distribuuje novou funkci nazvanou Google Play Protect, kterou původně odhalil na květnové konferenci I/O 2017. Zjednodušeně řečeno se jedná o nástroj pro hledání škodlivých aplikacích v mobilních zařízeních. Tímto se zabývá řada jiných firem, je ovšem chvályhodné, že Google tuto základní formu ochrany do svého operačního systému implementuje.

Nelze neuvést přirovnání k Windows Defenderu, který díky integraci automaticky poskytuje každému alespoň základní formu ochrany. Podobně jako v jeho případě ale může platit, že specializované nástroje nabízí efektivnější algoritmy. Jen podotýkám, že podobnou ochranu už Android měl, jak poukázal kolega Lukáš Václavík, v tomto případě jde spíše o změnu koncepce služby.

Detekční schopnosti Play Protectu

Organizace AV-Test zabývající se bezpečností proklepla v září tzv. antiviry pro Android. Tyto testy opakuje několikrát ročně, tento byl ale zajímavý tím, že se ho poprvé zúčastnil Google Play Protect. A nevedl si nejlépe. Pominu to, že celkové hodnocení ochrany je nula bodů je šesti.

Tip: Google letos také zkvalitnil vyhledávání ve službě Play

Je to dané tím, že soupeřil s nástroji nabízejícími celé spektrum bezpečnostních funkcí jako rodičovská kontrola nebo šifrování (některé tyto funkce přitom Google nabízí také, ne však jako součásti zmíněného nástroje).

Důležitá část je schopnost detekovat škodlivou aplikaci, k tomu byl nástroj stvořen. Z čerstvého malwaru pro Android dokázal odchytit 65,8 % kousků, lépe si vedl v otázce malwaru lehce staršího. Malware starý nejvýše čtyři týdny od doby testu byl odchycen v 79,2 % případů. Dle AV-Testu je ale naměřený průměr na 95,7 % v případě nejčerstvějšího malwaru a na 98,4 % v případě malwaru starého nejvýše čtyři týdny.

Výsledky nového nástroje od Googlu tedy nejsou slavné. Jako vždy ovšem platí, že alespoň nějaký bezpečnostní nástroj je lepší než žádný. (Znovu zdůrazňuji, že je obtížné porovnávat Play Protect s robustními nástroji.) Novinka by tak díky plošnému nasazení určitý efekt na bezpečnost zařízení s Androidem mít měla. Zkušenější se jednak mohou poohlédnout po kvalitnějším nástroji, jednak si ale patrně sami lépe pohlídají, co instalují.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

 1. Otazka je – prekvapuje to nekoho? Android je dlouhodobe nejderavejsi system na svete a to s velkym naskokem. Ze Googlu jeste dneska nekdo veri, je vazne s podivem. Spolehat se na ne s osobnimi daty je sebevrazda. Bud o ne prijdete diky nulovemu zabezpeceni systemu, nebo kvuli nebezpecnym aplikacim, a kdyby nahodou ne, proda je Google tretim stranam na cileny marketing. Vitejte v nove dobe bez soukromi 🙂

  • Windows 10 lover mluví onové době bez soukromí 😀 Vtip měsíce listopadu už druhého, to tu ještě nebylo 😀 Inu, kdo nepochopil že nelze srovnávat desktopový systém se systémem pro přenosná zařízení, tomu není pomoci, každopádně pokračuj, pro pobavení jsi nezbytný 😀

 2. Urban to zase spolknul i s navijakem. 🙂 (Sorry, nemohl jsem si pomoct, ale opovaz se mi to zase smazat!)

  Prosim vas, zamyslete se co znamenaji ty procenta.

  Pokud nejaky antivir pro Android umi dle AV-testu 99%, neznamena to, ze umi 99% veskereho malwaru, ale umi 99% z vybraneho vzorku. Samozrejme muzeme se jen domnivat, proc jsou vzorky vybirany tak, aby vyslo tak krasne cislo. 🙂

  Napriklad Norton kdysi uznal, ze tehdejsich 99% z testu bylo ve skutecnosti 50% vsech moznych viru, co existuji.

  Podobne se tedy muzeme i v tomto pripade domnivat, ze ty super nejlepsi antiviry zachyti 99% z napriklad 50%, zatimco Google Protect zachyti 65% z 50% vsech viru. V tu chvili zjistime, ze zatimco ty nejlepsi antiviry jako je Kaspersky nebo Eset jsou dost k nicemu, tak Google Protect je ovsem take dost k nicemu. 😀