Google podporuje ODF podivně. Implementace je chybová, k převodu stále dochází

0

Sice ne s moc velkou slávou, přesto Google ve své kanceláři uvedl editaci dokumentů ve formátu ODF. Jenže jak nás už někteří varovali v diskuzi, ve skutečnosti se o přímou editaci nejedná. Situace je komplikovaná v tom, že když máte v Google Drive uložen např. textový dokument ve formátu ODT, můžete klepnout na Otevřít v aplikaci | Dokumenty Google.

Jak jsem si ověřil, editor se tváří, že editujete původní dokument v ODT. Souboru zůstává název včetně správné přípony. Není všechno, jak se zdá? Světlo do případu vnesl Leif Lodahl, jenž se podílí na vývoji kancelářského balíku LibreOffice. Na svém blogu vyjádřil zklamání nad počáteční implementací podpory ODF.

  1. Vzhledem k otevřenosti formátu Google mohl a měl na podpoře zapracovat mnohem dříve.
  2. Implementace jednoduše řečeno obsahuje chyby. Lodahl tvrdí, že se nejedná o složitý úkol, jen rozsáhlý.

Zůstává otázkou, proč Google začal podporovat ODF až na samém konci roku 2014. Připomínám, že ODF není jen tak ledajaký výmysl, jedná se o světově uznávaný standard ISO/IEC 26300:2006, potažmo o ISO/IEC 26300:2006/Amd 1:2012 po poslední schválené aktualizaci.

Samotná implementace se nechová stejně v každém prohlížeči. Nejlepšího výsledku dosáhnete nepřekvapivě v Chromu, případně Chrome OS. Lodahl zmiňuje, že při editaci ODF nenajdete funkce jako komentáře nebo sledování změn. Já je nicméně vidím, tak nevím. Vývojář dále zkoušel Firefox, kde se kancelářský software chová jinak.

 

Navíc si myslíte, že upravujete původní dokument, jenže ve skutečnosti se jedná o dokument převedený do Googlova vlastního formátu. Máte tak dvě verze stejného dokumentu. Lodahl tvrdí, že když pak chcete dokument stáhnout z Google Drive, jako výchozí formát je zcela nelogicky zvolen OOXML od Microsoftu – DOCX v případě textových souborů atp.

V tom má pravdu. Při editaci si můžete v nabídce se stažením vybrat cílový formát, což je zvláštní, když byste měli editovat ODF. Lze to brát tak, že Google vám prostě vyexportuje požadovanou variantu. Jenže když do režimu editací nepřejdete, zůstanete na webu úložiště a v kontextové nabídce klepnete na Stáhnout, opravdu se vám nabídne dokument ve formátu OOXML (DOCX místo ODT atd.).

Google Drive vám místo ODT nabídne ke stažení DOCX
Google Drive vám místo ODT nabídne ke stažení DOCX

Zdroj: Lodahl’s blog via OpenOffice.cz

Ohodnoťte tento článek!