Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor

5

Pixel 2 je dle DxOMarku nejlepší fotomobil současnosti. Google nepoužívá žádný unikátní hardware, jeho hlavním silou je softwarové zpracování obrazu. Pomocí technologie HDR+ dokáže zvýšit dynamický rozsah fotek, zlepšit detaily a snížit šum. Trik spočívá v tom, že software pořídí sedm snímků s krátkou závěrkou, které následně zkombinuje do jedné výsledné fotky.

Doposud musel tyto náročné výpočty provádět obecný procesor v mobilu. Google však pro HDR+ vyvinul vlastní čipset a rovnou jej nasadil do Pixelu 2 (XL). Akorát ještě není aktivní, stane se tak až s Androidem 8.1.

Google Pixel Visual Core
Google Pixel Visual Core

SoC nazvaný Visual Core obsahuje vlastní řídicí jádro Cortex-A53, paměť LPDDR4 a speciální osmijádrový obrazový procesor. Každé z jader obsahuje 512 ALUs, hrubý výkon činí 3 TFLOPs.

Oproti Snapdragonu bude zpracování HDR+ pětkrát rychlejší při desetinové spotřebě. Visual Core firma zpřístupní i aplikacím třetích stran. Do budoucna by měl tento čip dostávat také nové funkce.

Google ukázal srovnání, jak vypadají fotky z Pixelu 2 pořízené aplikací třetí strany (vlevo) a pomocí vlastní aplikace s HDR+ (vpravo).

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Ten dopad HDR je pěkně hnusný, nepřirozený. Osobně HDR nemám vůbec rád, používám ho jenom při focení přednášek. To je asi jeho jediné dobré využití. Ať ukážou srovnání bez HDR s S8/iPX