Google připomíná Microsoft. EU jej chce držet na uzdě, aby nezneužíval monopol

0

Joaquín Almunia, viceprezident Evropské komise zodpovědný za úřad pro ochranu hospodářské soutěže se vyjádřil k dva roky táhnoucím se sporům s Googlem. Na podzim 2010 se totiž EU rozhodla monitorovat Google, zdali nezneužívá dominantního postavení na trhu, jak už to bylo v minulosti prokázáno Microsoftu a Intelu. (Za což firmy dostaly rekordní pokuty.)

Google Weather

 

Jako největší vyhledávač mnohdy s více než dvoutřetinovým podílem na trhu má totiž Google velkou zodpovědnost. Zvýhodňováním vlastních odkazů nebo využíváním cizích dat totiž hospodářskou soutěž poškozuje. Almunia zmiňuje čtyři body, které si musí Google pohlídat, jinak mu hrozí sankce.

1. Zvýhodňování vlastních výsledků

Kromě obecného (horizontálního) vyhledávače má Google i řadu jiných služeb a specializovaných (vertikálních) vyhledávačů, například vyhledávač hotelů, letenek, počasí, produktů apod. EU vadí, že vlastní služby ve výsledcích upřednostňuje oproti konkurenci, jsou tedy úplně nahoře. Také zmiňuje, že jsou i jinak graficky znázorněné. To se zřejmě týká právě počasí nebo letů, neboť takové výsledky zobrazí přímo, viz screenshot.

2. Zneužívání cizích dat

Google prý ve svých výsledcích bez povolení kopíruje obsah ze stránek svých konkurentů. Například přímé zobrazování uživatelských recenzí ve vyhledávači hotelů či restaurací.

3. Monopol na reklamy

Google můžete využít jako lokální vyhledávač pro vlastní web, jenže ve výsledcích jsou pouze reklamy od Googlu (AdSense), vaši inzenrenti mají smůlu.

4. Nepřenositelnost inzertních kampaní

Reklamní systém AdWords nesplňuje nároky EU na interoperabilitu. Tedy vytvořené kampaně nejsou přenositelné do jiných obdobných systémů (třeba Microsoft adCenter, český Sklik, AdFox apod.).

 

Zdroj: EU

Google připomíná Microsoft. EU jej chce držet na uzdě, aby nezneužíval monopol

Ohodnoťte tento článek!