Google udělal další krok k tomu, aby se nové Androidy rozšiřovaly rychleji

Android zařazuje další rychlostní stupeň. Revoluční Project Treble se posune do další fáze. Dostupnost nových verzí Androidu to zkrátí až o tři měsíce.

1
Android panáčci
Ilustrační foto (zdroj: Google)

Je to přesně rok, co Google oznámil, že řeší největší problém Androidu – pomalé (nebo vůbec žádné) upgrady systému na novější verzi.

Pomoci v tom má Project Treble, technologie dostupná v Androidu 8.0 a novějších.

Treble zrychlí upgrady

Cesta od vydání nového Androidu k jeho distribuci do vašeho zařízení je dlouhá a trnitá.

  1. Google vydá zdrojové kódy systému AOSP.
  2. Výrobci čipů (Qualcomm, Samsung, Huawei, MediaTek…) kódy přeberou a doplní je o vlastní úpravy šité na míru konkrétnímu hardwaru.
  3. Výrobci koncových zařízení do toho provedou další úpravy pro konkrétní mobil, tablet atd. a obvykle přidají vlastní nadstavbu, která změní prostředí systému.
  4. Od výrobců ještě systém mohou převzít operátoři a upravit je pro vlastní potřeby. Dodají své brandované aplikace, zahrnou podporu pro VoLTE, VoWiFi atd.
  5. Po otestování po 3. nebo 4. kroku je vydáno finální sestavení, které formou aktualizace míří k uživatelům.

Treble proces zjednodušuje v prvních dvou krocích. Google oddělil framework Androidu (tedy základ systému) a úpravy výrobců čipsetů (tedy firmware, nejnižší softwarovou vrstvu starající se o přístup k hardwaru). Obě součásti spolu komunikují přes nové rozhraní a Google jej bude certifikovat tak, aby žádná ze stran nemohla implementaci pokazit, takže aktualizace Androidu ani firmwaru nerozbije jeden druhého.

S Treblem může firmware zůstat stejný, změní se jen Android
S Treblem může firmware zůstat stejný, změní se jen Android

V praxi to znamená, že jednou vytvořený firmware pro Android 8.0 bude fungovat i ve verzi 8.1, 9.0 a dalších, aniž by výrobce čipů musel upravovat jádro systému. Výrobce mobilů tak nebude muset čekat na úpravy od Qualcommu a spol. A kdyby se objevila chyba ve firmwaru, výrobce čipu může vydat záplatu, aniž by se musel ohlížet na celý Android s nadstavbou nad ním.

Nová éra začíná právě teď

V mobilech a tabletech se Treble konečně začne využívat, protože Google už necertifikuje jiná zařízení než ta běžící na Androidu 8.0+. Přechod na Android P tak může být rychlejší než v minulosti na dřívější verze.

Qualcomm tvrdí, že se upgrade uspíší až o tři měsíce. Sníží se i náklady. Důkazem rychlé adopce má být aktuální betatest Android P, který není dostupný jen pro telefony Googlu (jak to bylo v minulosti), ale také na smartphonech dalších výrobců. Do testování se tak mohou zapojit i majitelé Nokie 7 Plus, Sony Xperie XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Essential Phonu, Oppo R15 Pro nebo Vivo X21 (UD).

Vyvíjí se i samotný Treble. Google začal úzce spolupracovat s Qualcommem, Samsungem a MediaTekem na přípravě nových verzí Androidu. Doteď výrobci čipů převzali zdrojové kódy AOSP ve chvíli, kdy byla hotová sestavení RC (tj. už se nepřidávaly funkce ani neměnilo API). Až poté začali připravovat firmware.

Doposud se při přípravě nových Androidů překrývaly práce Googlu, výrobce čipů a výrobce zařízení
Doposud se při přípravě nových Androidů překrývaly práce Googlu, výrobce čipů a výrobce zařízení

Odteď bude probíhat současný vývoj nové verze Androidu i firmwaru, takže výrobci zařízení okamžitě dostanou připravený systém pro vlastní úpravy. V případě programů Android One, Android Go nebo prostě jen čistých Androidů by upgrady mohly proběhnout v řádech týdnů, během nichž by se prakticky pouze testovalo.

Nově bude vývoj Androidů i úprav výrobců čipů probíhat souběžně
Nově bude vývoj Androidů i úprav výrobců čipů probíhat souběžně

Je proto velká škoda, že s Googlem (zatím) nespolupracuje i Huawei, resp. jeho dceřinka HiSilion navrhující čipy Kirin. Tím by byla pokrytá naprostá většina produkce telefonů určených pro západní trhy.

Google udělal další krok k tomu, aby se nové Androidy rozšiřovaly rychleji
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 10 hlasů

1 komentář

  1. Já teda nevím, ale Huawei právě jako první přišel s podporou Treble, takže tam není nutné nic měnit. To zbytek trhu nemá vývojáře a Google jim musí psát SW, protože jsou neschopní. Vrcholnou ukázkou neschopnosti je Mediatek, který na aktualizace kašle ještě víc jak Samsung, který aspoň tu jednu až dvě aktualizace vydá.