Google prý testuje šifrování souborů na úložišti Drive. Ochrání je před NSA

0

Zdroj blízké magazínu Cnet tvrdí, že Google interně testuje šifrování souborů v Drivu. To by znamenalo, že je bude moci otevřít jen původní vlastník nebo ten, kdo bude mít příslušné klíče. Zřejmě se jedná o protiopatření vůči aktuální kauze Prism. NSA a jiné vládní agentury mohou prohledávat data uživatelů, pokud o to zažádají (v tom lepším případě). Aféra výrazně poškodila důvěru v cloudové úložiště.

Wuala šifruje všechny soubory
Wuala šifruje všechny soubory

Google ve službě Drive standardně používá šifrování jen při nahrávání, aby útočníci nemohli přenos souborů odposlouchávat po cestě. Na serverech Googlu jsou ale v nezašifrované, a tedy kýmkoliv čitelné podobě. V reakci na tyto bezpečnostní nedostatky vznikly jiné služby, které data uživatelů ochraňují za každou cenu. Jednou takovou je například Wuala, která šifruje soubory (AES-256) už na straně uživatele, takže provozovatelé úložiště vidí jen nesrozumitelnou změť jedniček a nul.

 

Na stejnou strunu hraje i Mega. Úložiště Kima Dotcoma šifrování výrazně zjednodušilo tak, že funguje dobře i v prohlížeči a uživatel se nemusí o nic starat a vlastně ani o ničem vědět. Ukládání v nezašifrované podobě ale pochopitelně není problém pouze Googlu, dělají to i Dropbox, SkyDrive nebo Box.net.

Proti šifrování se staví společnosti, jejichž obsah se nejvíce nelegálně sdílí. V enkryptované podobě se špatně dohledává. Provozovatelé úložišť pak ani nemohou nasazovat filtry, které by přítomnost takových souborů zjišťovaly. To například SkyDrive (Microsoft) využívá i k vyhledávání erotického obsahu. Stačí jedna hanbatá fotka a už vám hrozí zrušení účtu.

Ohodnoťte tento článek!