
Zdroj blízké magazínu Cnet tvrdí, že Google interně testuje šifrování souborů v Drivu. To by znamenalo, že je bude moci otevřít jen původní vlastník nebo ten, kdo bude mít příslušné klíče. Zřejmě se jedná o protiopatření vůči aktuální kauze Prism. NSA a jiné vládní agentury mohou prohledávat data uživatelů, pokud o to zažádají (v tom lepším případě). Aféra výrazně poškodila důvěru v cloudové úložiště.
Google ve službě Drive standardně používá šifrování jen při nahrávání, aby útočníci nemohli přenos souborů odposlouchávat po cestě. Na serverech Googlu jsou ale v nezašifrované, a tedy kýmkoliv čitelné podobě. V reakci na tyto bezpečnostní nedostatky vznikly jiné služby, které data uživatelů ochraňují za každou cenu. Jednou takovou je například Wuala, která šifruje soubory (AES-256) už na straně uživatele, takže provozovatelé úložiště vidí jen nesrozumitelnou změť jedniček a nul.
Na stejnou strunu hraje i Mega. Úložiště Kima Dotcoma šifrování výrazně zjednodušilo tak, že funguje dobře i v prohlížeči a uživatel se nemusí o nic starat a vlastně ani o ničem vědět. Ukládání v nezašifrované podobě ale pochopitelně není problém pouze Googlu, dělají to i Dropbox, SkyDrive nebo Box.net.
Proti šifrování se staví společnosti, jejichž obsah se nejvíce nelegálně sdílí. V enkryptované podobě se špatně dohledává. Provozovatelé úložišť pak ani nemohou nasazovat filtry, které by přítomnost takových souborů zjišťovaly. To například SkyDrive (Microsoft) využívá i k vyhledávání erotického obsahu. Stačí jedna hanbatá fotka a už vám hrozí zrušení účtu.