Pokud se teď podíváte na svoji čtečku Google Reader, vyskočí na vás velmi nepříjemná hláška. Google v ní suše oznamuje, že k 1. červenci tohoto roku nebude čtečka RSS Google Reader nadále dostupná.

Suché oznámení ve čtečce, která zatím ještě funguje

Ke zveřejnění došlo také na blogu, kde se dočtete něco ve smyslu, že nastává nová doba, každý má zařízení s připojením k internetu a proto zrušíme následující služby. Čistka v nabobtnalém portfoliu služeb je sama o sobě ku prospěchu věci, pokud se ovšem nedotkne zmíněného Google Readeru, který v redakci Cnews využíváme prakticky všichni.

RSS je vynikající technologie pro získání hlaviček aktuálních článků či příspěvků z mnoha webů. Není v lidských silách všechny weby neustále navštěvovat a kontrolovat, RSS představuje velké usnadnění. Připomeňme si, že nedávno zahynul spoluautor RSS Aaron Schwartz, který viděl v RSS především svobodný přístup k informacím.

Reakce počítačových novinářů se dá nejlépe pochopit z tohoto videa:

Mezi končící služby patří: Google Building Maker, Google Cloud Connect či CalDAV API, ale po přečtení odstavec se jménem Google Reader mrazí v zádech. Google spustil službu v roce 2005, nyní si budete moci své zdroje vyexportovat a v létě sbohem.

Nezbývá než doufat, že Google změní názor, už se objevují první petice či stránky na Google+. Proti tomuto kroku se zřejmě zvedne vlna nevole. Google uvedl pouze to, že zájem o RSS mezi uživateli opadá. Je také možnost, že nějaká podoba Readeru se objeví přímo v Google+.

 

zdroj: Na novinku upozornil František Fuka na svém Google+

Ohodnoťte tento článek!