Google chce snížit uhlíkové emise a využívat recyklované materiály

Google už dříve začal produkovat a nakupovat zelenou energii pro svá datacentra. Teď se chce zaměřit na nulové emise u dodávek svých produktů a na recyklaci.

0

Zažíváme klimatickou krizi a aktuálně některé státy spřádají plány na to, aby vydávaly nulové emise. Více investovat do ekologičtějších přístupů chce také Google. Firma publikovala své závazky vůči udržitelnosti a vyplývá z nich, že v roce 2020 všechny dodávky z a do jeho obchodů budou vydávat nulové uhlíkové emise. (V Česku Google svůj obchod neprovozuje, měnící se klima si nicméně na státní hranice nehraje.)

Dále hodlá ve všech svých hardwarových produktech používat recyklované materiály, a to od roku 2022. Není však jasné, kolik recyklovaných materiálů musí být použito, v praxi firma příslib pravděpodobně bude schopná naplnit i zanedbatelným procentem. Už v letech 2017 až 2018 se při dodávkách produktů uhlíkové emise Googlu podařilo snížit o 40 %. Z recyklovaných plastů vyrábí už termostaty Nest.

V roce 2017 pak firma dosáhla toho, že jsou její datacentra ze 100 % poháněna energií z obnovitelných zdrojů a díky optimalizacím se jí daří zvyšovat efektivitu provozu. Právě provoz datacenter je obecně energeticky náročný a počítá se s tím, že požadavky na jejich provoz nadále budou růst. Právě datacentra jsou pro běžného člověka neviditelným spotřebičem, jehož využívání si ale vybírá svou daň.

Google Pixel 3 a Pixel 3 XL
Google Pixel 3 a Pixel 3 XL

Nedávno The Shift Project odhalil, jak velký problém představuje zvyšující se poptávka po streamování videa. V roce 2018 online video vyprodukovalo 1 % všech světových emisí. Cisco odhaduje, že video odpovídá 80 % provozu na síti. Dnes veškeré digitální technologie globálně produkují téměř 4 % emisí skleníkových plynů, což převyšuje dokonce i emise civilní letecké dopravy.

Zdroje: blog The Keyword | The Shift Project

Google chce snížit uhlíkové emise a využívat recyklované materiály
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů