Google rozpoutal válku proti H.264

0

Objevují se první výrobci hardwaru, kteří otevřené formáty také podporují. Kromě asijských trpaslíků je to překvapivě také Nvidia se svou Tegrou 2. Našli jsme možné páky, jak by mohl Google uspět. Podaří se mu to?

Google vede válku proti H.264

Google včera rozpoutal válku s MPEG LA, licenčního správce množství video formátů včetně čím dál populárnějšího MPEG-4 AVC (H.264). Není to pouze vyštípání z prohlížeče Chrome, tento krok je mnohem hlubší a dost možná ovlivní celý internet. Místo toho chce internet obsadit otevřenými a licenčními poplatky nezatíženými formáty. Jako je Ogg Theora nebo vlastní WebM (VP8). Nehledě na to, že nedisponují takovou kvalitou jako H.264 a nejsou téměř podporovány výrobci ani producenty obsahu.

Na jejich straně stojí prohlížeče Firefox, Opera a Chrome (Chromium), ale až na ryze komunitní videa se s nimi nepočítá. Tedy kromě YouTube, který dvojitě kóduje do H.264 a VP8.

U výrobců hardwaru je to ještě horší. Na počítačích to není tak velkým omezením, problém je u mobilních zařízení – tabletů a mobilů. Letos však možná bude všechno jinak, VP8 se dostane přímo do čipů. Na stránkách projektu WebM jsou už zmíněni první výrobci.

Pokračování na Cnews.

Google rozpoutal válku proti H.264

Ohodnoťte tento článek!