Google se angažuje v solární energii. Vypočítá, jestli se panely vyplatí instalovat na střechu domu

0

Projektem Sunroof chce Google pomoci s přechodem na solární energii. Jde o chytrou kalkulačku využívající hromady dat k tomu, aby vypočetla efektivitu instalace panelů. Služba zatím funguje v americkém Bostonu, San Francisku a Fresnu. Tamní majitelé domů zadají do vyhledávače svou adresu a Google začne čarovat.

Nejprve z map vypočte celkovou plochu, na kterou by se daly panely instalovat. Dále bere v úvahu natočení střechy na světové strany, její sklon, možné stínění a historický ráz počasí v daném místě, aby odhadl, kolik dní na místo svítí slunce. A tedy kolik energie budou moci panely vygenerovat. Následně vypočte celkovou úsporu, cenu instalace a doporučí okolní firmy, které by ji provedly.

 

Google tedy sám sebe staví do role zprostředkovatele a poradce, sám panely vyrábět nebude, ani neplánuje jejich montáž. O obnovitelné zdroje energie se ale zajímá. Sám už v minulosti několikrát investoval do sítí větrných elektráren. Obnovitelné zdroje v současnosti dodávají třetinu energie pro jeho datacentra.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!