Google se kromě dronů vzdává i satelitů. Firmu, kterou koupil za půl miliardy, prodá

2
Planeta Země
Ilustrační foto (zdroj: NASA)

Není to ani měsíc, co jsme psali o tom, že Google zrušil plány na pokrývání planety internetem pomocí dronů. Teď odvolává i druhý odvážný projekt. V roce 2014 koupil za 500 milionů dolarů společnost Skybox Imaging vyvíjející minisatelity. Po třech letech se jich ovšem zbavuje, firmu prodává společnosti Planet. Finanční pozadí je utajeno.

Google koupil Skybox kvůli snímkování Země a pro komunikační účely (chtěl jimi šířit internet). Firmu loni přejmenoval na Terra Bella a plány na satelitní internet ukončil. Google ale vyslal na oběžnou dráhu sedm družic SkySat, kterými chtěl doplňovat vlastní mapy a které měly sloužit pro monitorování přírodních katastrof nebo komerční sledování průmyslových objektů.

SkySaty měří jen 60 × 60 × 80 cm, váží méně než 100 kg a jejich výroba stojí ani ne 50 milionů dolarů. Snímkovací zařízení fotí barevně v rozlišení 90 cm na pixel. Umí také točit HD video s 30 fps s rozpoznáním 110cm detailů. Níže najdete pár fotografií, které družice stačily pořídit.

Planet hodlá se SkySaty pokračovat. Společnost již na orbitu poslala 60 vlastních snímkovacích satelitů Dove, ale ty operují jen s rozlišením 3–5 metrů na pixel. Letos hodlá z indického kosmodromu Šríharikota vypustit rekordních 88 družic (Dove i SkySaty). Cíle jsou stejné jako u Googlu. Monitorovat celou planetu pro firemní i vědecké účely. Google odteď bude jedním ze zákazníků.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE