Google se nevzdá bez boje a pro iOS chystá úžasné mapy

0

Červen byl z hlediska map důležitým měsícem. Google nás nalákal skvělými 3D budovami a terénem. Microsoft oznámil, že ve Windows Phone 8 bude navigace od Nokie. A Apple se na dva hlavní soky nechtěl spoléhat vůbec, proto přišel s vlastními mapami a navigací.

V iOS na iPadech, iPhonech a iPodech Touch si Apple až do páté verze programoval vlastní aplikaci, která ale využívala mapové podklady od Googlu. Tomu je teď konec, Apple mapy lepí sám díky externím poskytovatelům a vlastním technologiím. Stávající betaverze je však zatím dost mizerná, alespoň z českého hlediska, viz podrobný článek Marka Lutonského. Aby toho nebylo málo, ty nejlepší funkce si Apple schovává pro zařízení s dvoujádrovými procesory.

To je velká příležitost pro Google, který by měl přijít s vlastní aplikací, jež by mohla na iOS vnést trochu konkurenčního prostředí. Žádný logický ani politický problém by neměl Google zastavit. Doposud vlastní aplikaci neměl, protože jeho mapy byly výchozí součástí systému. Ale vyvíjel speciální virtuální glóbus Earth. Apple nemá v App Storu problém se specializovanými navigacemi ani povedenými mapami českého Seznamu, speciální zákaz Google určitě nedostane.

Googlu teď stačí, aby vyčlenil pár programátorů, kteří vytvoří speciální klient se všemi mapovými podklady, offline navigací, Street View, lokálním vyhledávačem a 3D, zkrátka portují Maps z Androidu. Mohou přinést pokročilé funkce i tam, kde je nechce vložit sám Apple. Dostat bezplatnou navigaci na iPhone 4 Google určitě zvládne.

Že se něco chystá, prozradil Jeff Huber, viceprezident reklamních produktů Googlu. „We look forward to providing amazing Google Maps experiences on iOS,“ píše u sebe na Google+. Máme se těšit na něco úžasného. Co konkrétně, to nevíme, ale s čím jiným by se mohla firma z Mountain View mohla vytasit…

 

Nejspíš budeme chytřejší po středeční konferenci Google I/O, kterou budeme detailně sledovat.

Ohodnoťte tento článek!