Google se zbavuje hi-tech robotů. Boston Dynamics prodá Softbanku

0
Boston Dynamics Atlas
Boston Dynamics Atlas

Těsně před Vánocemi 2013 jsme se dozvěděli, že Andy Rubin (tvůrce Androidu) se bude věnovat skutečným robotům. Google mu koupil několik menších společností z USA a Japonska, které se zabývají robotikou a AI. Rubin dostal volnou ruku a v laboratořích měl opět vymyslet něco geniálního. Pár dní nato Google dokonce přikoupil i Boston Dynamics vyvíjející pokročilé humanoidy a zvířecí roboty.

Rubin však po roce z firmy odešel a dnes místo robotů vyrábí mobily (mimo jiné). Už před rokem se přitom spekulovalo, že Google (respektive dnes už mateřský Alphabet) hledá pro svou robotickou divizi kupce. Pro roboty prý nenašel vhodný obchodní model a ještě údajně nechtěl čelit budoucí kritice, až pokročilí roboti vezmou lidem další práci.

Tip: Handle na scéně. Z nového robota od Boston Dynamics vám spadne brada

Dnes se potvrdilo, že Alphabet kupce skutečně hledal. Nestala se jím však spekulovaná Toyota nebo Amazon, ale Softbank. Japonská firma převezme nejen Boston Dynamics, ale také robotickou společnost Schaft. Cenu akvizice neznáme, obchod ještě musí schválit úřady.

Softbank Group už s roboty zkušenosti má, spolu s Aldebaran Robotics v roce 2014 představila humanoida Peppera. Skupina je třetí největší japonskou firmou po Toyotě a Mitshubishi. Před lety koupila japonskou pobočku Vodafonu a operátorské služby tam teď provozuje pod vlastním jménem. V USA z většiny vlastní také operátora Sprint. K tomu má podíl v japonkém Yahoo, obchodních sítích Snapdeal, Alibaba nebo společnosti Supercell, která stojí za superúspěšnou mobilní hříčkou Clash of Clans. Loni pak za 24 miliard liber koupila ARM.

Ohodnoťte tento článek!