Google si hraje: netradiční glóbus světa ve WebGL

0

Google v rámci svých experimentů vytvořil dvě krásné vizualizace s použitím demografických dat a virtuálního glóbu a grafiky WebGL. Pojďte se kochat s námi, ale nezapomeňte na kompatibilní prohlížeč: Chrome 9+ nebo Firefox 4+ (a některé vývojové verze ostatních podporujících WebGL).

Search Globe vykresluje množství vyhledávání v jednom dni a barevně přitom filtruje jazyk. Čím vyšší sloupec v daném místě, tím více dotazů odtud přišlo. A naopak co barva, to jiný jazyk (nebo alespoň jdou vidět hranice). S jazyky je ale trochu problém, třeba čeština je hozena do jednoho pytle nejen se slovenštinou, ale také téměř všemi balkánskými jazyky. S onom bloku je zahrnuta i maďarština. A všimněte si prázdných míst uprostřed Asie nebo v Africe, holt celosvětová síť ještě není tak úplně celosvětová.

WebGL Globe WebGL Globe

Population Globe znázorňuje počet obyvatel na daném území ve třech obdobích: rok 1990, 1995 a 2000. Zde výrazně dominuje třeba Tokio, prakticky celý východ Číny, Indonésie, sever Indie, egyptská Káhira, New York, Mexiko, Sao Paolo a další světová megapolis.

Na WebGL blóbu můžete postavit i vlastní vizualizace, více zde.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář