Google si podal ruce s MPEG LA. Už nebudou válčit kvůli videoformátům VP8 a VP9

0

Už to budou tři roky, co Google otevřel videoformát VP8 a nabídl jej světu k neomezenému použití zdarma. Chtěl tak přesvědčit tvůrce obsahu, softwaru i webových prohlížečů, aby jej používali místo MPEG-4 AVC (H.264), k němuž drží patenty skupina MPEG LA.

Ta ihned zapojila své právníky a experty, aby v kódu VP8 našli postupy, které by mohly kopírovat jejich nápady. Případ nakonec nešel k soudu, MPEG LA pouze vyhrožovala a chtěla se dohodnout. V praxi by totiž u soudu ani nemusela uspět. Patenty týkající se komprimačních algoritmů jsou si hodně podobné a prakticky nejde už moc nového vymyslet, je to matematika, a ta má svá pravidla.

HTML5 na YouTube
VP8 využívá v přehrávači HTML5 například YouTube

Spekulovat o případném výsledku už každopádně nemusíme. Zástupci Googlu a MPEG LA podepsali patentovou dohodu. Google bude moci využívat patentů 11 společností – členů MPEG LA – ve formátu VP8 a také jedné následné generaci, tedy VP9. MPEG LA tím nebude ohrožovat Google ani jiné společnosti, které přijdou s vlastní implementací VPx.

Právníci obou společností jsou nakonec spokojeni a Google bude doufat, že právní očista bude odrazovým můstkem v dalším rozšiřování svobodných formátů. Jak jsme si říkali před třemi týdny, Google hodně nasliboval, ale VP8 je prakticky neviditelný. Osobně si nemyslím, že dohoda v jeho rozšíření výrazně pomůže. Google bude spíš muset veškeré úsilí věnovat do vývoje VP9, aby mohl konkurovat chystanému formátu H.265.

 

Zdroj: Business Wire

Ohodnoťte tento článek!