Google slaví 20. narozeniny. Dnes prohledává 10000× více stránek než v roce 1998

5
Google slaví 20. narozeniny
Google slaví 20. narozeniny

Pokud jste dnes něco vyhledávali na Googlu, určitě jste si všimli dalšího zvláštního loga. Největší internetová firma slaví 20. narozeniny. Google byl sice oficiálně založen již 5. září 1998 (v této garáži), oslavy ale připadají na různé dny. Historii firmy nicméně ponechme stranou, detailně jsme ji totiž rozebírali v článku Jak dva studenti dobyli svět informací.

Google k výročí prozradil několik zajímavostí a statistik. Když Page s Brinem svůj vyhledávač před 20 lety spouštěli, jejich indexovací robot šmejdil na 25 milionech anglofonních stránkách. Dnes už jsou to stovky miliard stránek ve více než 150 jazycích. Každý den Google obslouží několik miliard dotazů, z toho 15 % je úplně nových, dosud nehledaných. Polovina dotazů už pochází z mobilů.

Vyhledávač je ale dnes pouze jednou ze sedmi firemních služeb, která má miliardu uživatelů. Do stejné ligy patří i Gmail, Mapy, Chrome, Android, Google Play a Android. Rychle roste také překladač, který má každý měsíc přes 500 milionů uživatelů. Rozumí 103 jazykům a denně přeloží přes 143 milionů slov.

Android již najdeme na dvou miliardách aktivních zařízení a jen za poslední rok do něj uživatelé stáhli 94 miliard aplikací (v Play Storu je jich přes milion). A YouTube je nevyčerpatelným zdrojem zábavy. Každou minutu přibude přes 400 hodin videa.

Google slaví 20. narozeniny. Dnes prohledává 10000× více stránek než v roce 1998
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.71%) 7 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Don’t be evel kdysi rekla jedna společnosti a stala se synonymem monopolu, blokatoru a teď už i politickým c3nzorem a politickým zrádce. Gratuluji a doufám že za příštích dvacet let už bude situace na poli vyhledávačů jina