Google smazává další nevýhodu Chrome OS. Spolu s Adobe pro něj uvádí Photoshop

0

Plnohodnotný Photoshop dostupný na chromebooku není žert, má to však několik ALE. Nejznámější bitmapový editor v něm nepoběží jako nativní aplikace, ale bude streamovaná přes internet. Aplikace tak ve skutečnosti bude fungovat na vzdáleném virtuálním počítači a na chromebooku bude nainstalován jen tenký klient, který se k němu připojí.

Výhodou je stále aktualizovaný software a menší nároky na výkon počítače, nevýhodou budou pomalejší reakce dané přenosem dat z druhého konce světa. Photoshop je přímo napojený na úložiště Google Drive, takže se přes něj dostanete i k souborům z mobilu apod.

Adobe a Google dostanou Photoshop na Chrome OS
Adobe a Google dostanou Photoshop na Chrome OS

Služba je zatím dostupná jen USA v rámci předplatného Creative Cloud pro studenty a učitele. U nás tato nabídka stojí 12,29 eura (338 Kč) na měsíc a její součástí je desktopový Photoshop a Lightroom. Snad se tedy streamovaný Photoshop dostane co nejdříve i do Česka.

Na stránkách Adobe se dále píše, že online aplikace poběží také ve Windows v prohlížeči Chrome. Doporučeným požadavky jsou: Windows 7+, Pentium 4+, 512 MB RAM, 350 MB místa na disku a alespoň 5Mb/s internetová linka s maximální dobou odezvy do 250 ms.

V online Photoshopu nebudou všechny funkce. Aplikace neumí využít GPU akceleraci, nepřipojíte k ní skener ani tiskárnu. Adobe ale naznačuje, že bude streamovat i další aplikace. Logicky se nabízí Premiere Pro, Illustrator, Lightroom, InDesign a další profi nástroje z balíčku Creative Cloud.

 

Zdroj: Google, Adobe

Ohodnoťte tento článek!