Google softwarově zbaví fotky odlesků. A snímky ze zoo budou bez pletiva

0

Výzkumníci z Googlu a MIT přišli s dalším způsobem, jak vylepšit fotografie pořízené pomocí mobilu nebo tabletu. Ze snímků dokážou odstranit světelné odrazy způsobené focením přes sklo, kapky na okně nebo i pletivo. Jak to dělají? Vyfotí několik snímků s malým posunem obrazu, takže uvidí i detaily dříve zakryté. Z fotek získají rozdílovou mapu nežádoucích objektů a tu pak aplikují na jeden z originálních snímků.

Originální snímek Upravený snímek bez odlesků
Originální snímek | Upravený snímek bez odlesků

Originální snímek Upravený snímek bez odlesků
Originální snímek | Upravený snímek bez odlesků  

Zní to složitě, ale z uživatelského hlediska je vše automatizováno, prostě mobilem párkrát pohnete. Výsledky jsou hodně působivé. Odlesků na skle nebo vodě vás sice zbaví polarizační filtr, jenže na mobilech se s nimi nesetkáte. A s focením zvířat přes plot v zoo vám žádný filtr nepomůže. Leda tak kombinace světelného a dlouhého objektivu, takže by se plot rozmazal, protože by nebyl v hladině ostrosti.

Originální snímek Upravený snímek bez pletiva Rozdílová mapa
Originální snímek |  Upravený snímek bez pletiva |  Rozdílová mapa 

Nový algoritmus Google jistě vloží do své aplikace pro focení. Podobným způsobem už ostatně dokáže simulovat právě onu zmíněnou nižší hloubku ostrosti . Stačí objekt vyfotit z více perspektiv, software pochopí hloubku scény, takže může hlavní objekt vypíchnout a zbytek rozostřít. Náročnost obou operací bude srovnatelná.

PS: Algoritmus je vhodný jen pro statické scény. Pohyblivé objekty na pozadí software odstraní. Viz šestá minuta videa.

 

Video

Zdroj: Google via Engadget

Ohodnoťte tento článek!