Google spustí TV a obchod s webovými aplikacemi

0

Web Store – nákupní košík v prohlížeči

Google chce vytvořit jednotný obchod s webovými aplikacemi, které využijí moderních prostředků jako HTML5, CSS3, JavaScript a Flash. Web Store je vlastně obdoba App Store od Applu nebo třeba Google Android Marketu, jen se přesunuje do online světa desktopu. Je jasné, kam tím Google míří – zdroj aplikací pro chystaný Chrome OS, který bude na webu plně závislý. Projekt má být spuštěn ještě tento rok.

Ukázkové aplikace vypadaly slibně, kromě standardních služeb Google, Twitter klientů byly na keynote k vidění také flashové hry. Jednoduchá Plants vs Zombies a promakaná 3D adventura Lego Star Wars. Záložky s aplikacemi jsou vizuálně odlišené a lépe integrované v samotném systému (notifikace, možnost zobrazení ve fullscreen…). Na PC zatím podobný univerzální obchod se softwarem chybí, pokud nepočítáme herní platformu Steam.

Zdroj: Blogoscoped

Cloud do každé firmy

Cloud computing se skloňuje čím dál častěji. U Googlu můžete považovat za cloud systém třeba Apps, který na vaší doméně rozjede kompletní firemní poštu, videa, dokumenty a okamžitou komunikaci. Vše přitom běží někde daleko na serverech Googlu. Aplikace i data jsou proto spustitelné na libovolném počítači, tabletu nebo telefonu s internetem. Google na keynote ukazoval sílu vzdáleného zpracování několika milionů záznamů v databázi, jejich třídění a úpravu. Vše probíhalo rychle a nebýt vtipných záseků s Androidem, tak i bez problémů :-).

zdroj: VMware

Google oznámil spolupráci s VMware, se kterým se bude podílet na dalším rozšiřování aplikací. Podniky si budou moci vybrat, jestli poběží na některém z cloudů VMware, Googlu či jiných. Více ve výtahu z tiskové zprávy.

Spring, Google App Engine a SpringSource Tool Suite   

Společnost Google začala podporovat aplikace Spring Java na platformě Google App Engine jako součást sdílené vize snazšího vývoje, provozu a řízení aplikací v prostředí cloudu. Garantuje přitom jejich přenositelnost aplikací mezi cloudy. S pomocí SpringSource Tool Suite na bázi Eclipse mohou vývojáři standardně vytvářet aplikace Spring a přitom zůstane zachována jejich pružnost a možnost volby mezi stávajícím prostředím privátních cloudů VMware vSphere, v partnerských cloudech VMware vCloud, anebo přímo na platformě Google App Engine.

Spring Roo a Google Web Toolkit 

VMware a Google spolupracují také na propojení další generace nástroje pro rychlý vývoj aplikací Spring Roo a vývojářské sady Google Web Toolkit (GWT) na podporu vytváření bohatých aplikací pro prohlížeče. Aplikace na bázi GWT využívají technologií moderních prohlížečů, jako jsou AJAX a HTML5, k uspokojování těch nejnáročnějších potřeb koncových uživatelů smartphonů i počítačů.

Spring Insight a Google Speed Tracer

Obě společnosti také spolupracují na těsnější integraci technologie Spring Insight sledující využívání výkonu na aplikačním serveru SpringSource tc Server s technologií Speed Tracer od Googlu umožňující transparentní sledování výkonnosti cloudových aplikací vytvořených pomocí nástrojů Spring a Google Web Toolkit.

 

App Engine se otevírá i dalším použitím. Stačí jen stáhnout SDK pro Python, Javu a plugin k Eclipse a může se začít tvořit hostované webové aplikace. Google slibuje 99,9% dostupnost, pravidelné zálohování a cenu 8 dolarů měsíčně na uživatele, maximálně však 1000 dolarů za měsíc.

Rozhraní k ostatním službám

Google Buzz aneb rádoby Twitter přinesl API, které rozšířilo přímou podporu v klientech Meebo, TweetDeck, Seesmic či v multimediálním centru Boxee. Nových API se dočká také Google Maps, Latitude, Feed a další. To přinese nové aplikace a funkce rozšiřující funkčnost těchto služeb.

Google TV

Nebojte, Google nechystá vlastní kanál ani televizní pořad, ale chce udržet diváky stále na síti. Ve spolupráci s Intelem, Adobe, Best Buy, DISH, Sony a Logitechem vytvoří platformu pro chytré televizory. A jak si to představují?

Sony připraví nové televizory, případně set-top-boxy pro starší modely. Intel dodá potřebné čipy – SoC Atom CE4100, pravděpodobně i některý z nových Moorestownů. Logitech se postará o dálkové ovládání, některý z modelů Harmony bude ideální. Do budoucna chystá HD kameru pro videohovory. Veškerý hardware zaměstná systém Google Android s prohlížečem Chrome a pro každý případ i Adobe Flash 10.1 a nový AIR. DISH Network je americký satelitní operátor, jeho úlohou bude přinést opravdové televizní programy. A jak se tam dostal Best Buy? Ten to všechno bude prodávat.

Android bude přizpůsobený pro specifické ovládání. Je dobře, že půjdou doinstalovat další aplikace z Marketu. Celý systém bude otevřený a přizpůsobitelný. Zatím více informací neznáme. Jen to vypadá, že se drží hesla škodovky „Simply clever“. Na úvodní stránku si naskládáte aplikace a ikony, které potřebujete. Když chcete prohlížet internet, prostě můžete. A když vyhledáte poslední díl Lostu, Google TV prohledá záznam na disku, EPG (kdy se bude vysíla)t, pirátskou kopii na YouTube atd. To vše v líbivém „nepočítačovém“ prostředí.

Logitech bude mít také vlastní set-top-boxy, zdroj: Data Consult

Google TV není novinkou úplně od základů. YouTube lze přehrávat na mnohých televizorech už dnes. Nové web-enabled placky Panasonic Viera už internet a Skype s videohovory také umí. Mám však pocit, že Google tyto myšlenky dotáhne nejdále. Nezbývá než doufat, že Google TV překročí Atlantský oceán až k nám. Více zde.

HTML5, Font Directory a API

HTML5 a CCS3 přinesou zajímavou vlastnost pro vývojáře webu, můžou totiž využít písem přímo na serveru, takže by se stránka měla zobrazit vždy správně. To může být problém v multiplatformním prostředí, kdy vývojáři použijí třeba Tahomu, která není v linuxových distribucích přítomna. V tom případě se použije podobné bezpatkové písmo a layout stránky se může rozhodit. Pokud se budou písma načítat přímo ze serveru, podobný problém nehrozí.

Google vytvořil knihovnu Font Directory, kam se taková písma mohou ukládat. Takový centralizovaný cloud fontů může ulehčit internetovému připojení. HTML5 si písmo z této domény uloží do cache a nebude jej muset na jiných stránkách znovu stahovat. Font API už je pouze jednoduchým rozhraním, které vám pomůže s nasazením vzdálených písem na vašem webu.

Třeba Smashing Magazine už nasadil font Droid Sans.

Do hlavičky stačí jen zadat

<link href=“http://fonts.googleapis.com/css?family=Droid Sans:regular,bold“ rel=“Stylesheet“ type=“text/css“> 

a text pak formátovat buď přímou editací CSS nebo přes div ve zdrojáku stránky.

<div style=“font-family: ‚Droid Sans‘, sans-serif;“>Váš text</div>

S HTML5 má Google velké plány, už včera jsme psali o otevření videoformátu VP8, což by mohl být zásadní krok, který určí výslednou podobu nového webového standardu W3C. Za Googlem stojí většina softwarových i hardwarových firem. I když Intel, Microsoft a Apple nikoli. To může být problém.

A i když se zatím vedou nesmyslné spory, jestli v budoucnu HTML5 nahradí Flash, Adobe nakonec podpoří oba formáty. Včera vydal HTML5 Pack pro vývojové prostředí Dreamweaver CS5.

Perfektně vypadala ukázka HTML5/CSS3 verze magazínu Sport Illustrated. Interaktivní noviny šité na míru tabletům.

Android rychlejší a funkčnější

Nemohl chybět chystaný mobilní systém Android OS 2.2 „Froyo“. Opravdu dostane tethering (udělá z telefonu Wi-Fi hotspot), nově kompilace kódu využívá dalších instrukcí procesorů z rodiny ARMv7 a proto je někde oproti předchůdci až pětkrát rychlejší. Výkon prý poroste i v internetovém prohlížeči, konkrétně JavaScript používá asi 2–3× rychlejší engine V8. A přibudou nové služby (lepší podpora Exchange), rozhraní a odesílání chyb vývojářům na Android Market. Více zde.

Google Wave naostro a bez pozvánek

Platforma Google Wave už je přístupná lidem i bez pozvánky. Na zbytečně komplikovanou diskuzi s více lidmi v reálném čase už jsem málem zapomněl, nebýt toho, že při keynote sloužil Wave jako hlavní komunikační kanál. Zatím mi stále není jasné, jak a k čemu hodlá Google tuto službu masově využít. Nástroje pro kooperativní práci jsou dnes potřeba, ale Wave mi připadá, jakoby do světa vypustili čistého robota, který se teprve novým věcem učí, umí od všeho trochu, ale bez jakékoli specializace. Wave je možné využít také na vlastní doméně přes Google Apps. Firemní prostředí s Apps tak možná zůstane hlavním odbytištěm této služby.

Všechna videa z prezentací konference Google I/O najdete na YouTube.

Ohodnoťte tento článek!