Google spustil univerzální přihlašování přes Google+

0

Google+ Sign-In je odpověď na přihlašování přes Facebook (které nedoporučuji). Funguje to stejně, jak jste dosud byli zvyklí u jiných podobných služeb: buď jste přihlášeni do svého účtu Google+ a pak jen potvrdíte přihlášení, nebo nejste a přes doplňující okno jen zadáte vaše heslo. Funguje i dvoufázové přihlašování.

Tento typ přihlašování, pod původní ideou OpenID, probíhá ve stručnosti takto: požadovaný web vás na pozadí přesměruje na Google, kterému potvrdíte, že jste to vy (nebo už na něm přihlášeni jste). Google potom webu potvrdí vaši identitu a předá mu nějaké informace, například jméno a email.


 

Na webu i na smartphonu

Zatím spustilo univerzální přihlašování přes Google+ pouze několik zahraničních webů, například Shazam, Fitbit, The Guardian… jejich seznam najdete zde. Je nutné si uvědomit, že jde o naprostou novinku, počet webů se bude rychle rozšiřovat a už teď se těším na nějaký první český. Přihlašování funguje nejen na webu v prohlížeči, ale také na smartphonu s Androidem nebo iOS. Na mobilu lze z takto přihlášené stránky získat rovnou aplikaci, nabízí-li ji. Bez přecházení na Google Play.

 

Během přihlašování rozlišuje Google dvě hlavní věci:

  • informace, které o vás získá aplikace/web
  • informace, které získá samotný Google

Údaje, které má získat třetí strana můžete ovlivnit a omezit, informace pro Google lze zveřejnit na síti Google+, nebo si je nechat jen pro sebe. Například bude vidět, že jste vyhledávali nějakou kapelu na Shazamu. Automatické postování se nekoná, neboť takové chování (jaké má v tomto Facebook) Google považuje za spam.

Sami tuto informaci však můžete z aplikace sdílet s ostatními, jako normální post. Google zde také zmiňuje termín “interaktivní postování”, což by mělo zmanenat, že u takového postu přibude třeba tlačítko Buy nebo Listen.

 

Jedním z prvních zapojených obchodů je Beautylish, který má nastaveno, že když je sdílena pozitivní reakce na jeho výrobek, objeví se i tlačítko Buy, v opačném případě nikoliv. Tento web také zrušil přihlašování přes Twitter, zavedl Google+ a ponechal Facebook (Twitteru je škoda, zaříznutí přihlašování přes Facebook by bylo lepší).

Google musí dohnat Facebook a tímto krokem je tomu zase o kousek blíž. Najdete nějakou českou stránku s přihlašováním přes Google+? Dejte nám vědět, která bude první!

zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!