Google startuje novou etapu vyhledávání. Ukáže přímé odpovědi

0

Minulý týden jsme vám jako první v Česku odhalili novou podobu vyhledávače Googlu. Ne, letos se opravdu nemění vzhled, ale zásadní funkci – vyhledávání. K tradičním odkazům se totiž přidá nový informační sloupec, kde budou konkrétní odpovědi. Funkce se jmenuje Knowledge Graph a dnes má být oficiálně spuštěna. Zatím však jen v angličtině.

Pomocí vědomostních grafů si Google dává věci do souvislostí, začíná chápat kontext a přibližuje se tak vysněnému sémantickému vyhledávání. Výrazy zadané do vyhledávacího pole už nejsou pouze slova, která jsou na základě statistik a různých algoritmů převedena do odkazů, kde „najdete více“. Už to budou pojmy s určitým významem, ke kterým najde relevantní informace přímo.

Přímé odpovědi už Google zvládal. Kalkulačku, převodník měn, předpověď počasí nebo vyhledávač letů jste už možná také používali.Knowledge Graph jde dále.

Pomocí informací z Wikipedie, databáze World Factbook provozované CIA a vlastními komunitními zdroji Freebase najde informace o zemích, kultuře (hudba, filmy, knihy…) nebo osobách. Například na dotaz „Václav Klaus“ by měl Google kromě odkazů zobrazit i jednoduchou biografii českého prezidenta, najít relevantní osoby (manželku, předchůdce ve funkci apod.).

Pokračování na Cnews.

Ohodnoťte tento článek!