Google to s roboty opravdu myslí vážně. Koupil Boston Dynamics!

0

Roboti od Googlu, to nebude jen obyčejná kratochvíle znuděného Andyho Rubina. Firma pro New York Times potvrdila, že koupila osmou společnost zabývající se robotikou – Boston Dynamics. Ta je dnes na pomyslném vrcholu, alespoň co se mediální podpory týče. Ale i po technické stránce jsou její roboti špičkoví. Už jsme o nich několikrát psali i na Cnews.

 

Boston Dynamics vyvíjí odolné humanoidní roboty, kteří umí chodit těžkým terénem, dokážou vyrovnat boční náraz apod. Začalo to PetManem, teď firma pracuje na pokročilejším Atlasu. Některé stroje Bostonu připomínají čtyřnohá zvířata. WildCat zaujal vysokou rychlostí běhu, to vše dokonal Cheetah, který v testech pokořil 40km/h hranici. Robot RISE zase umí lézt po vertikálních površích, tedy zdech nebo skalách.

Firma zatím nedělá roboty pro komerční využití. Místo toho zásobuje Darpu (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) spadající pod americké ministerstvo obrany. Boston Dynamics ale nechce dělat vojenské roboty. Místo toho se soustřeďuje na stroje, které budou pomáhat při přírodních nebo jiných katastrofách, kde nebude bezpečné posílat člověka.

Na tom se nemá nic změnit ani po akvizici Googlem. Ve smlouvách s Pentagonem budou pokračovat. Odkoupení Boston Dynamics ale napovídá, že Google nebude dělat jen jednoúčelové roboty do továren a skladišť. Má technologie, které mohou robotům přidat umělou inteligenci. Skynet je zase o kousek blíž.

Výběr robotů Boston Dynamics

BigDog

Jeden z prvních robotů BD.

PetMan

Humanoidní základ.

Cheetah

Běží 45 km/h, rychleji než Usain Bolt.

WildCat

Běží rychlostí až 26 km/h.

Atlas

Nejnovější antropomorfní robot s pokročilou schopností vyvážení rovnováhy.

RISE

Umí lézt po zdech.

Ohodnoťte tento článek!