Google TV: zatraceně chytrá televize

0

Google TV dostal včera reálnější obrysy. I když stále ještě neznáme datum uvedení platformy ani prodeje koncových zařízení, už víme, co všechno (ne)bude umět. Už jsme si zvykli, že dnešní televizory a stolní přehrávače dokážou těžit ze síťového rozhraní a mohou zpřístupnit internet a webové služby. Jedná se však o uzavřené systémy, které má v rukou každý výrobce zvlášť. Tomu odpovídá kvalita i rozšíření na trhu.

Tyto systémy by mohl časem vytlačit Google TV, převlečený mobilní Android. V tuto chvíli jsou oficiálními zařízeními pouze chystané televizory nebo přehrávače Blu-ray od Sony a externí box Logitech Revue, ale příští rok by Google mohl vývoj otevřít a na platformu by se tam mohli adaptovat i jiní.

Přesné datum startu výrobci stále tají, platí podzim 2010, což může být až prosinec. Google TV poběží z počátku na Androidu 2.1 s prohlížečem Chrome 5.0 a podporou Flashe 10.1. Protože jde z principu u zařízení závislé na internetu, touto cestou se bude také automaticky aktualizovat. TV bude mít přístup k Marketu, ale z počátku bude omezen jen na výchozí aplikace a Android Market se objeví až z kraje roku 2011.

Současné aplikace budou fungovat, pokud nevyžadují speciální hardware (GPS, akcelerometr apod.), ale protože bude třeba vyvíjet v pro jiná nativní rozlišení, Google vypustí speciální SDK. Nástroje zatím dostupné nejsou, takže vývojáři mohou zůstat klidní.

Protože se podstatnou součástí stane také prohlížeč internetu, Google už popsal několik tipů jak správně optimalizovat. Zatím by to dělal jen blázen, protože nikdo neví, jestli se Google TV uchytí. Navíc je náročná změna layoutu drahá a na podmínky přistoupí zřejmě pouze mediální partneři Googlu.

Google TV webTakto by měl vypadat ideální Google-TV-ready web, zdroj: Google

Ale několik obecný rad je samozřejmých: na TV je lepší tmavé pozadí se světlým textem. Nikoliv však bílým (#FFFFFF), s tím mají některé televizory problémy. Písmo by se mělo používat větší (minimálně 18 px), text by měl zůstat kratší. Použití bitmap místo vektorů urychlí vykreslování a zajímavý je požadavek na video. Google chce protlačit formát H.264 místo svého VP8. Starším H.263 a VP6 se prý máme úplně vyhnout. To mě osobně těší, H.264 má asi přece jen lepší budoucnost než cokoliv jiného.

S tím souvisí i komfort ovládání. Google slibuje, že veškerá zařízení budou mít svá vlastní. Zda to znamená, že všechna budou mít QWERTY klávesnici, není jisté, ale možná pravděpodobné. Kvůli internetu a všudypřítomnému hledání si lze těžko představit „hloupý“ ovladač. S otevřením Marketu a vlastně celé platformy se v budoucnu můžeme dočkat alternativních ovladačů přes Bluetooth. Co je však novinkou, TV se dorozumí s iPhonem nebo androidím telefonem.

Google TV AndroidZjednodušené rozhraní na telefonu, hlasové vyhledávání a funkce Fling, která aktuální dění z displeje až do televizoru, zdroj: Google

Evropa ohrožena

Google TV, podobně jako Apple TV, má jednu podstatnou nevýhodu – všech možností si užijí jen Američané. Možná pouze z počátku, kdo ví. Google má dohodu s tamními mediálními společnostmi, kterým upravuje weby, ty mu naopak přináší bonusové funkce.

Scukl se také on-demand službou Amazonu, Netflixem, Pandorou a Napsterem. Přístup k ohromnému množství hudby i videa, který pro Čechy a Slováky zůstane zamítnut.

Jasně, zůstane nám YouTube, Flickr, Picasa, kompletní internet, nekonečné možnosti Flashe a sociální sítě, ale kvůli nim si Google TV jen těžko někdo pořídí. Apple i Google to ví, další počítač v obýváku masy nechtějí. Chtějí jednoduchý přístup, což se u nás bude řešit hacky, 3rd party aplikacemi apod. Snad alespoň Sony ani Logitech nezapomenou na USB vstupy, abychom mohli v budoucnu přehrávat multimédia z flashky.

Pokud zůstane Google i Apple TV jen baštou pro Američany, možná budeme rádi za přístroje jako Boxee Box. Já osobně bych v obýváku některou ze zmíněných mašinek chtěl možná i přes onu hlavní nevýhodu, co vy?

Zdroj: Google TV

Ohodnoťte tento článek!