Google ve výsledcích nabídne i zprávy z Gmailu a vylepší znalosti

0

V Česku se o tom málo mluví, ale letošní největší inovací Googlu je funkce Knowledge Graph (znalostní grafy). Vyhledávač má díky různým databázím včetně Wikipedie informace o půl miliardě lidí, míst a věcí a mezi nimi našel 3,5 miliardy vlastností a vazeb.

Díky tomu lépe porozumí svým indexům a například Václav Klaus už pro Google není jen klíčové slovo s velkým množstvím výsledků, ale reálná osoba, manžel Livie nebo otec Václava a Jana. Google ví, kdy a kde se narodil, jaké má povolání, které osoby jsou mu profesně blízké apod.

 

Znalostní grafy uvedené letos v květnu jsou ale jen začátkem. Google díky nim umí přímo odpovídat jen na některé jednodušší dotazy. Funkci jsme si detailně vyzkoušeli v dřívějším článku. Už brzy však vyhledávač dostane nové možnosti.

PS: Google píše, že funkce mají být dostupné od včerejška, ale nám se k nim zatím nepodařilo dostat ani s americkou IP adresou, takže obrázky jsou přejaty z původní zprávy na blogu.

Význam slov už v našeptávači

Jednou z prvních vymožeností znalostních grafů bylo, že Google znal rozdíl mezi stejnými jmény pro různé významy. Ve výsledcích tak od sebe dokázal odlišit kupříkladu Rio jako film, město i hotel. S aktualizací vyhledávače už tyto významy zobrazuje rovnou v našeptávači.

Google Knowledge Graph

Google se také naučí pokročilejší dotazy. Doteď mohl o Paříži říci, že je to hlavní město Francie, jako má rozlohu, kolik obyvatel, kdo je starosta a další „wikiinformace“. Nově by měl rozumět, když napíšete, že se chcete v Paříži zabavit nebo že tam hledáte kino. Ve výsledcích pak přímo nabídne jednotlivé podniky a atrakce.

Google Knowledge Graph

Jinou záležitostí pak může být dotaz „nejlepší akční filmy od roku 2000“. Google zná filmy, zná akční filmy, zná i datum premiéry a díky napojení na IMDB, Rotten Tomatoes nebo jinou databázi by mohl filmy také seřadit podle hodnocení.

Na videu můžete vidět, že Google nabídne i jména známých jazzových skladatelů, amerických prezidentů, podobu státních vlajek atd.

Opět je to jen mezistupeň a dokážeme si představit ještě složitější dotazy.

  • Co měli společného J. F. Kennedy a A. Lincoln?
  • Které filmy natočil James Cameron společně s Arnoldem Schwarzeneggerem?
  • Co vznikne sloučením mědi a zinku?
  • Jaký byl HDP Francie v roce 1999?
  • Kdo vyhrál zlatou medaili na třech po sobě jdoucích olympiádách?
  • Které rockové album bylo mezi roky 1971 a 1974 komerčně nejúspěšnější?
  • Je větší Lipno, nebo Orlík?

To všechno jsou dotazy, ke kterým máme díky internetu (webu) informace. Jen je musí někdo (Google, Bing, Seznam, Nový hlodač, kdokoliv…) umět ze surových informací vytáhnout, zpracovat a zasadit do kontextu. Google je v tomto opravdu daleko, byť na „matematický“ Wolfram Alpha stále ztrácí.

Zprávy z Gmailu přímo ve vyhledávači

Když loni Google vypustil designéry z klece, mluvili jsme o tom, že v Mountain View už o nás mají tolik informací, že výsledky vyhledávání musí každému ušít na míru. No a tři měsíce nato přišlo důležité sociální vyhledávání. Výsledky se mění podle vašeho chování a vztahů na sociálních sítích.

Nový design všech online služeb Googlu se sjednoceným vyhledávacím polem zase sváděl k tomu, že jsme spekulovali o jednom vyhledávači pro všechno. Nebude se prohledávat jen web, ale také váš adresář, e-maily, dokumenty, kalendář atp.

Jan Novák je z hlediska internetu anonymní osoba. Ale pokud takového znáte, máte s ním naplánovány schůzky, vyměnili jste si pár e-mailů, sledujete jej na Google+, z vašeho pohledu už to není anonym, ale reálná osoba a Google by mohl najít toho konkrétního Nováka. Tak daleko sice vyhledávač ještě nezašel, ale už brzy začne indexovat také zprávy a kontakty z Gmailu (samozřejmě jen tehdy, jste-li přihlášení).

Tuto funkci si prozatím můžete ručně aktivovat na http://g.co/searchtrial. Nám zatím nefunguje, neboť musíme čekat na poztvrzovací e-mail.

Gmail

Jakmile bude funkce aktivována, v pravém sloupci vyhledávače (kde jinde najdete Knowledge Graph) bude vypisovány také relevantní e-maily k zadanému dotazu. Budete-li hledat informace o vaší bance, do výsledků se zřejmě dostanou výpisy z účtů. Pokud budete hledat stránky o New Yorku, vpravo se objeví e-maily, ve kterých jste se o onom městě bavili s ostatními. A pokud vyhledáte jméno svého šéfa, dostanete k němu detaily z adresáře.

Google přidává ještě jednu netradiční funkci. Pokud budete hodně cestovat letadlem a na Gmail si přeposíláte potvrzovací zprávy, Google najde nejbližší spojení do budoucna.

Google Knowledge Graph

Vyhledávač pro iOS skoro jako Siri

Nové hlasové vyhledávání v Androidu 4.1 je bomba. Nově se jej dočkají i uživatelé iPhonů, iPadů a iPodů Touch s iOS 4.2 a novějším. Jen si musí chvíli počkat, než se aktualizace dostane do App Storu.

Zatím bez češtiny

Google zatím otálí s podporou cizích jazyků. Výše jmenované funkce jsou dostupné jen v angličtině. Doteď si je užili pouze v USA, od včerejška by měly přijít i do dalších anglofonních zemí. Bohužel žádnou z novinek se nám nepodařilo vyzkoušet ani s americkou IP adresou. Je možné, že opět nejsou zaváděny plošně, ale postupně se rozšíří v následujících dnech a týdnech.

Pro Google jistě není problém přinést Knowledge Graph i do češtiny, jenže nejspíš nemá dostatek zdrojových dat. Vychází hlavně z Wikipedie, kde je českých hesel jen zlomek oproti anglickým. Druhou velkou databází vztahů jeGooglem zakoupený freebase.com, která je pro změnu pouze anglicky. I proto musí Google neustále zlepšovat vlastní překladač, neboť znalost jazyků je zcela klíčovou funkcí pro rozvoj vzdělávání a zásobování světa informacemi.

Ohodnoťte tento článek!