Umělá inteligence Googlu se vám podívá do očí a řekne, jestli vám hrozí infarkt

1
Oko
Ilustrační foto (zdroj: Free-Photos / Pixabay)

Nová bezbolestná metoda dokáže s poměrně vysokou přesností určit riziko kardiovaskulárních onemocnění, stačí jí k tomu snímek oka a počítač s vytrénovanou neuronovou sítí. Stojí za ní společnosti Verily a Google, obě patřící do koncernu Alphabet. Své poznatky publikovaly ve vědeckém časopisu Nature.

Riziko těchto onemocnění se odvíjí od věku, pohlaví, dědičnosti nebo krevního tlaku. Vliv na ně má mj. také kouření, cukrovka nebo obezita. Smíchat všechny možné faktory a předpovědět, že pacientovi hrozí infarkt nebo mrtvice, je ale složité.

Aktuální testy založené na krevní analýze (kvůli měření cholesterolu apod.) poskytují 72 % přesnost. Verily a Google na základě oftalmologických snímků dosáhly 70 % přesnosti. V sedmi případech z deseti správně poznaly, že pacient do pěti let nějaké kardiovaskulární onemocnění opravdu postihlo.

Původní snímek očního pozadí a zvýrazněné cévy, podle nichž se AI Googlu řídila
Původní snímek očního pozadí a zvýrazněné cévy, podle nichž se AI Googlu řídila

Neuronová síť byla vytrénována na snímcích 284 335 pacientů. Kromě rizika onemocnění počítač odhadoval také ony výše zmíněné faktory: věk, pohlaví, kouření, cukrovku, obezitu a systolický/diastolický tlak.

Vědci věří, že se metodu podaří dále zdokonalit. Rychlá a bezbolestná předpověď možných zdravotních rizik pomůže v prevenci, a lidem tak prodlouží život. Studie je ale zatím jen v počátcích. Výsledky bude třeba ověřit i na dalších vzorcích, diskutovat o tom s jinými výzkumnými týmy a až po validaci a schválení zdravotnickými organizacemi by se nová metoda mohla používat na klinikách.

Co lze zjistit z očního pozadí
Co lze zjistit z očního pozadí
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář