Google virtuálem. Revoluční projekt Fi udělá z operátorů pouze poskytovatele dat

0

Dlouho se šuškalo o tom, že se Google stane virtuálním operátorem. Včera to oficiální potvrdil, když představil nový Project Fi. Ukázal službu, o jaké už dlouho básníme. Tradiční mobilní operátoři se stanou pouze poskytovatelem připojení, volání i zprávy potečou skrz internet. Z uživatelského hlediska to přinese hromadu výhod.

Virtuální supersíť

Google se domluvil se dvěma menšími americkými operátory Sprintem a T-Mobilem, jejichž LTE sítě bude využívat. K tomu vytvoří univerzální SIM kartu, která se připojí k oběma. A když bude v dosahu silnější Wi-Fi, použije se to. Jde o dokonalý místní roaming. Telefon si vždy zvolí síť s nejlepším signálem, aniž by přitom došlo k nějakému přerušení. Doma můžete začít volat přes Wi-Fi, když vyjdete na ulici, Wi-Fi se ztratí, ale hovor se bezešvě přepne na LTE.

Firma také počítá s tím, že se můžete připojovat k různým otevřeným a nezabezpečeným Wi-Fi. Aby komunikaci nemohl nikdo odposlouchávat, u Wi-Fi aktivuje vlastní VPN – šifrovaný tunel, který bez znalosti klíče bude pro odposlechy jen směsicí nečitelných jedniček a nul.

Číslo v cloudu

Dalším výhodou je fakt, že telefonní číslo bude v cloudu, uloží se do účtu Googlu. To znamená, že pokud se přihlásíte na počítači, tabletu nebo i cizím telefonu, bude možné rovnou psát SMS nebo volat a druhá strana uvidí vaše číslo, přestože SIM karta bude v úplně jiném přístroji.

Celá věc je postavená na VoIP, avšak uživatel nebude muset nic nastavovat, protože vše běží přes Google Hangouts. Už dnes tato mobilní aplikace umí posílat SMS/MMS i volat na běžná telefonní čísla (a to i na počítači). Jiná služba Voice (funguje jen v USA) zase funguje jako soukromá ústředna, která umí mezi zařízeními synchronizovat zprávy nebo hlasovou schránku. Google Fi je kombinací obojího.

 Jedno číslo na více zařízeních
Jedno číslo na více zařízeních

Naplno bude zatím fungovat jen s telefonem Nexus 6 od Motoroly. Ten jediný si bude rozumět s univerzální SIM kartou a bude moci automaticky přepínat mezi různými sítěmi. Jestli se podpora rozšíří i na jiné přístroje, to zatím nevíme. Google bude Fi teprve testovat. Služba bude pochopitelně dostupná jen pro Američany, a to ještě na pozvánky. Potenciál je ale ohromný. Firma může podepsat smlouvy s jinými operátory a postupně se šířit do světa.

Podmínky a ceny

Google nabízí jediný tarif. Stojí 20 dolarů měsíčně a obsahuje neomezené volání a SMS do všech amerických sítí. Samotná firma také poskytuje 24/7 podporu. Za data se platí zvlášť, každý gigabajt stojí 10 dolarů. To je docela pálka. Na druhou stranu, žádná data nepřijdou vniveč. Pokud uživatel koupí 10GB balíček za 100 dolarů, ale prosurfuje třeba jen 3 GB, firma mu pošle zpět 70 dolarů.

Ač to Google nikde neuvádí, do spotřebovaných dat se pravděpodobně budou počítat i ta skrz Wi-Fi. U nich bude chtít firma pokrýt náklady za VPN. Otázkou bude, jak Fi nastavit tak, aby se za data nemuselo platit na domácí (bezpečné) Wi-Fi. To zatím nevíme.

Na Wi-Fi se aktivuje VPN
Na Wi-Fi se aktivuje VPN

Lákavý je hlavně roaming. Google bude ve více než 120 zemích nabízet domácí ceny. Tedy gigabajt dat v zahraničí bude stát rovněž jen 10 dolarů, to už je velmi dobré. V zahraničí ale bude rychlost omezena na 256 kb/s. Na video a stahování souborů to není, ale pro web nebo hudbu to stačí.

Pokud by nějaký Američan vycestoval do Česka, mohl by odsud domů posílat SMS zdarma. Minuta hovoru přes mobilní síť by jej stála 20 centů (5 Kč). Přes Wi-Fi by domů volal za 1 cent (0,26 Kč), na české pevné linky za 3 centy (0,76 Kč) a mobilní 7 centů (1,79 Kč). Poplatky za příchozí hovory by neměl žádné.

 

Fi stojí na třech pilířích. Hangouts s VoIP hovory, Voice a smlouvě s operátory. To první už u nás funguje. Voice běží jen v USA a je na Googlu, kdy to spustí i jinde. Ale operátoři, ti se budou bránit. Už fakt, že Google spolupracuje s těmi menšími, nikoliv hlavními Verizonem a AT&T, ukazuje, že vyjednávání bude těžké. Operátoři vědí, že je jednou čeká úloha pouhých zprostředkovatelů datového připojení, ale tu dobu budou chtít co nejvíce oddálit.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!