Google vyrobil vlastní auto s umělou inteligencí. Nemá volant, plyn ani brzdy

0

Loni v létě vypukly spekulace, že pokud Google nenajde silného partnera, pustí se do vývoje vozů s umělou inteligencí sám. Při testech využíval upravených Toyot Prius, ale dnes internetová jednička představila prototyp, který do posledního detailu vznikl právě v Googlu. Ještě nemá jméno, ale říkejme mu třeba Nexus Car.

Auto Googlu: skutečná a navrhovaná podoba
Auto Googlu: skutečná a navrhovaná podoba

Vypadá jako malé městské vozítko ze sci-fi filmů. Má jen dvě sedačky a přitom žádný volant ani pedály. Nepotřebuje je. Nedávný update softwaru ukázal, že si už poradí i se složitými situacemi na silnicích, umí sledovat chování cyklistů, vzdálených chodců, vidí dopravní kužely apod.

 

Díky vlastnímu návrhu mohl Google umístit důležité senzory, kam chtěl. Ten hlavní laserový se stále nachází na střeše, vypadá jako majáček. Podle Googlu auto nezná žádný slepý bod, nepřekáží mu jako lidského řidiči žádný sloupek ani špatně navržené zrcátko. A vidí více než člověk, analyzuje do všech stran plochu o rozloze dvou fotbalových hřišť.

Prototyp má maximální rychlost 40 km/h. Google říká, že návrh je zatím dost skromný, žádný luxus. Prostě dvě sedačky, místo pro nákupy, tašky, tlačítka start, stop a k tomu velký dotykový displej k navigaci a nastavení. Ač to Google explicitně nezmiňuje, podle zvuku ve videu auto používá elektromotor.

Firma plánuje vyrobit stovku vozů a leště v druhé půlce roku je začně testovat na skutečných silnicích. Ty ale budou mít stále manuální řízení, bez nich by Google zatím nedostal úřední povolení. Když vše půjde podle plánu, během pár let spustí v Kalifornii pilotní program s opravdovými autonomními vozy. Budoucí aktualizace můžete sledovat na nové stránce na G+.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!