Google zažil rekordní čtvrtletí a daří se jeho mobilům

1

Alphabetu se i nadále daří růst dvouciferným tempem. Americká společnost během druhém čtvrtletí 2019 utržila 38,9 miliardy dolarů, což je o 19 % více než loni. Provozní zisk vzrostl dokonce o 24 % na 9,2 miliardy dolarů. Čistý zisk činil 9,9 miliardy, před rokem to bylo jen 3,2 miliardy, tehdy ale odečítal rekordní pokutu od Evropské komise kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu s mobily.

Jen 162 milionů dolarů přiteklo do poklady Alphabetu z jiných dceřinek než Googlu, zato prohloubily ztrátu na 989 milionů. Sesterské společnosti jako Lab X, Calico, Deep Mind, Loon nebo Waymo se ale zaměřují především na výzkum a vývoj, nikoliv prodej.

Samotný Google tedy utržil 38,8 miliardy dolarů a jeho zisk byl 10,4 miliardy. Na příjmové stránce převažují reklamy, z nich pochází 32,6 miliardy dolarů, 6,2 miliardy mají na svědomí přímý prodej produktů a služeb.

Šéf Googlu Sundar Pichai si během konferenčního hovoru pochvaloval zvýšený zájem o mobily. Díky letos uvedené střední třídě v podobě Pixelů 3a vzrostl počet prodaných smartphonů na dvojnásobek. Daří se i chytré domácnosti prodávané pod značkou Nest. Google uvedl nové produkty a odstartoval prodej v dalších zemích. Česko mezi nimi ale stále chybí. Nechybí ale na seznamu nových zemích, kde firma spustila YouTube Premium. Placená videoslužba uživatele zbaví reklamy a nabídne jim bonusové funkce i obsah.

Google též oznámil, že za miliardu postaví nové datacentrum v Nizozemsku. Firma věří v další růst komerčních cloudových služeb, které již ročně generují 8 miliard dolarů. Za pár měsíců na vybraných datacentrech navíc spustí herní platformu Stadia, která bude chtít zavařit PlayStationu a Xboxu.

Zdroj: Alphabet

Google zažil rekordní čtvrtletí a daří se jeho mobilům
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář

  1. „Díky letos uvedené střední třídě v podobě Pixelů 3a vzrostl počet prodaných smartphonů na dvojnásobek.“
    To může být tím, kdy byl Pixel 3a uveden. Předchozí řady šly do prodeje na podzim, přičemž očekávám, že největší zájem je v prvních měsících… (Je to relevantní, pokud se tedy bavíme o srovnání Q to Q).