Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)

30
cenzura mlčení
Ilustrační foto (zdroj: thisismyurl / Pixabay)

Reforma autorského práva v EU je na spadnutí. Evropský parlament na sklonku léta odhlasoval nová pravidla, která mají lépe chránit tvůrce obsahu. Více k tématu najdete v Jak chce EU reformovat autorské právo a omezit svobodný internet?

Kontroverzi vzbuzují hlavně články 11 a 13. Ten první nařídí agregátorům zpráv, kam typicky patří vyhledávače, aby s novinami uzavřely smlouvu, pokud budou chtít zobrazit úryvky jejich textů či ilustrační obrázky. Druhý bod se zase dotkne YouTubu, Facebooku a dalších sociálních sítí a sdílecích serverů, na které připadne zodpovědnost za uživateli nahraný obsah. Provozovatelé budou muset sami analyzovat, jestli nahrávaný obsah neporušuje autorské právo.

Finální znění nové direktivy se teprve připravuje, takže je možné, že ještě dojde k několika změnám. Google se už ale připravuje na scénář, kdy by byla schválena nejpřísnější pravidla. Magazín Search Engine Land zveřejnil první screenshoty, jak by mohly vypadat výsledky ve vyhledávači, pokud by Google s vydavateli neměl uzavřenou smlouvu. Stránka by byla… prázdná.

Jak by mohly vypadat výsledky Googlu po schválení Článku 11
Jak by mohly vypadat výsledky Googlu po schválení Článku 11 (zdroj: Search Engine Land)

Ze zpráv by nezbylo nic. Místo náhledového obrázku zbyl jen šedý obdélník, zmizí také nadpis a jiné výňatky. Na stránce zůstane jen název a URL webu, z čehož nepůjde nijak odvodit kontext odkazu. Extrémní pravidlo dostane extrémní řešení.

TIP: Co Češi nejvíce googlili v roce 2018?

Google již v Evropě podobné trable řešil v Německu a Španělsku. U našich západních sousedů se nakonec s některými vydavateli dohodl, ale ve Španělsku službu Google News zařízl před čtyřmi lety a odstranil odkazy vedoucí na tamní zpravodajství.

Aktualizováno 19. ledna 2019

Náš čtenář Tomáš P. byl vybrán do A/B testování a očesané výsledky vidí, pokud je přihlášený k účtu. V galerii najdete srovnání cenzurované a necenzurované verze. Ta cenzurovaná v přehledu zpráv neobsahuje nadpis, obrázek ani výňatek textu či perex. Neplatí to ovšem vždy, ze screenshotů je vidět, že některé stránky (televizniweb.cz či e15.cz) zůstaly v původní podobě.

Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.59%) 34 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. V tech zpravach problem nevidim, porad treba MF muze jit za Googlem a udelat dohodu, ze mu to bude poskytovat. Potom by ziskalo i cnews konkurencni vyhodu, protoze by Zpravy byly „jejich“.

  Spis vidim problem v nastupu te masivni cenzury, kdy EU bude nutit provozovatele internetovych sluzeb delat autocenzuru jinak je zlikvidujou. Nevidim nejaky rozdil od kritizovane Ciny a ptam se, kde jsou vsichni ti evropsti slunickari a zastanci Tibetu. Ted kdyz jde o nasi svobodu, tak jsou samozrejme zalezli a ani nedutnou.

  • Problém to je a pořádný. Koho by napadlo že eu zakáže zobrazení hlavičky. Takové základní věci dnes na internetu. Možná se zas vrátíme ke katalogům řazeným po kategoriích. To bude retro. To je dnes v módě.

   • Jenomže i ten perex někdo píše. Ale co je za problém do robots.txt přidat příznak, že agregátory smí perexy použít a nemusí za ně platit? Jinými slovy … proč byl léta problém se dohodnout na pravidlech, takže byl ponechán prostor EK, aby do toho hodila vidle? Protože „hamty-hamty, ať mám víc než tamty“. Až maj všichni howno.

  • Buď v klidu Rede. EU pomalu ale jistě míří ke svému konci, jak je vidno ze zpravodajství všech solidních světových agentur (ne, v našem mainstreamu pravdu skutečně nehledej), takže než stačí úplně zdupat myšlení a chování lidí, budeme už mít úplně jiné starosti než stupidní reklamy Google … 29.3 to začne a pak, až připo***ná Evropa uvidí že není nic snadnejsiho než se na to RVHP zvysoka vykašlat už to pojede jako domino …

      • Co Ty si o mě myslíš, na tom za A) vůbec nezáleží a za B) je mi to fakt putýnka. Pokud vidíš dál než za dveře svého kanclu a vidíš co se děje ve Francii, Anglii, v celém Benelexu v Řecku, Italii, Španělsku a o čem se začíná dost nahlas mluvit v Německu a přesto nechápeš že se ten konec skutečně blíží, tak jsi jenom další obyčejný trouba nakrmený mainstreamem, nic víc a nic méně. Ale že by mi Tě bylo nějak líto to ani ne i zmanipulovatelné stádečko je potřeba 😀 Přiznej se, že Ty si ještě pořád myslíš že plyšák v.r. 89 byla revoluce a Kulisáka si na hrad zvolil lid (zažít jsi to pochopitelně nemohl, takže co Ti nakukali ve škole mě zajímá) 😉

      • Zanníčku, tvá hloupost se hvězd dotýká, vpravdě.
       Ale jo, lidi se zarytou nenávistí k EU vidí vše okolo jako známku konce a nejsou ochotni si připustit, že politická reprezentace napříč EU její konec nedovolí. A ještě hodně let nebudou mít nacionalistické strany takovou sílu, aby mohly vyhrát jednoznačně volby a pak nařídit vystoupení z EU. Zejména ne v silových státech EU.
       Nevím, co tebe o roku 89 učili ve škole, ale soudě dle tvého slovníku jsi o ni nejspíš ani nezavadil. Je zázrak, že ses vůbec naučil číst a psát.

      • Nic rozumného ani k věci jsem „vpravdě“ nečekal, zato bezpředmětné příprcy a přihlouplé invektivy na 110% ano, takže ještě poslední šanci Ti dám vytáhnout si hlavu z ři*i a použít ten prejt co máš v lebce … http://dfens-cz.com/bez-eu-budete-pojidat-korinky/ … a než to neomarxisticky hodíš šmahem do koše, protože Ty jsi přece nejchytřejší a hlavně „v televizi říkali“, tak se nad tím alespoň zamysli troubo …

      • No tak jo, pokud je tvým hlavním zdrojem d-fens, pak už je vše úplně jasné. 😀 😀 To je totiž stejně hloupý teoretik jako ty, ale pro prosťáčky je ideální partner.
       Mimochodem, co je to „televizi“?

     • Zann -> V nasich koncinach si pripominame slova, ktore povedal Svatopluk svojim trom synom predtym, ako im predal vladu nad Velkou Moravou. Je to „O troch Svatoplukovych prutoch“. Ty, ako jeden s tych, ktori patria k ich „lamacom“ (ci ich zastancom), by si sa mal nad mudrostou Svatoplukovych slov zamysliet.

      • Otázka jestli chtějí lámat nebo jenom ten náš proutek zaplést do jiný pomlázky 🙁

  • Vyhledávače nepracují s RSS (agregátor typu PrávěDnes.cz ano), ale mají vlastní roboty, které procházejí stránky a berou si z nich různé útržky. Faktem zůstává, že weby mohou tyto roboty samy zablokovat anebo jim naopak ulehčit práci a říci, co má Google, FB a další zobrazit. Úprava zákonů by tak vůbec nebyla potřebná, protože vydavatelé už dnes mají prostředky, jak se bránit.

   Až bude známá finální verze té novely, napíšu k tomu nějaký větší komentář. Sám považuju články 11 i 13 za pitomosti nebo nedomyšlenosti.

 2. Aktualizovano:

  Ale ty vysledky jsou pokazde hlavne uplne jine, jsou tam jine odkazy na jine weby a jednou je odkaz na zjevne dostupnou wiki v cestine a jednou v anglictine.
  Bud mel ten ctenar, ktery poskytl printscreeny neco blbe nastavene nebo neumi hledat anebo to totalne zpackal Google, protoze proste neni mozny, aby na tu samou vec se stejnym nastavenim prohlizece poskytl jednou odpoved v cestine a jednou v anglictine.

  • „Neumí hledat“… 🙂 Dostat takhle stabilně dva různé jazyky je možné celkem snadno.

   Pokud přijde jako anonym, Google mu automaticky podstrčí nejvhodnější jazyk na základě jeho IP, nastavení priority jazyků v prohlížeči nebo nevím čeho. Zatímco když se přihlásí, má konkrétní jazyk nastavený na svém Google účtu. V tomto případě teda (jen jeden z možných příkladů) může být připojený přes bristký server VPN a účet má zaregistrovaný v češtině – nepřihlášený je anglicky, přihlášený česky.

 3. Tak když vidím o jaké rozdíly se jedná, tak mi to přijde směšné, že někdo řeší dvouřádkový perex.
  Konkrétně v případě hledání o IPTV mi podívání se na pouze na Google nebude nic platné.

  V případě že to projde, tak to vidím na doplněk, co funkcionalitu vrátí nazpátek. A nebo raději doplněk, který mi otevře článek do režimu čtečky = bez reklam :).

 4. Postoj k celému internetu by se měl zcela změnit. Měla by být umožňěna svoboda bez hranic, absolutní. Tedy neměl by se vůbec aplikovat zákon na nic co se na netu děje. Vstup na vlastní nebezpečí. Hlavně ale, pokud někdo nechce aby mu někdo nakládal s jeho prací/dílem. Tak ať se na to dílo dívá sám v zavřené místnosti. Jestliže dílo začne vystavovat, ať si sám zajistí ochranu toho díla dle svých možností. Jestliže já vyrobím nějaké dílo, tak v momentě kdy ho zveřejním, tak jako bych jej daroval veřejnosti tečka. Zeptejte se pana Nohavici na jeho názor. Jemu je jedno co se s jeho díly děje. Je to totiž pravý umělec. Umělec netvoří proto aby prodal. Ale z vnitřního přesvědčení z talentu, je to jeho snaha obohatit společnost o dílo z jeho talentu. Opravdový umělec prostě netvoří pro peníze. Proč je špatně že se díla prodávají ? Tak se podívejte na dnešní nabídku třeba filmů, hnus a bída.. Právě z důvodů, že nějaký synáček dobrého režiséra si řekne že bude taky rejža když vidí ten byznys co z toho tata má.. Jenže je to lopata která absolutně nemá talent, nejde mu to a chce jen vydělat, vytvoří nějaký brak, do kterého navíc narve těžké prachy, myslí si jaký není profík, nikdo okolo něj nemá koule na to mu říct pravdu.. A tak vzniká nespočet braků na které se nedá dívat.. To by nebylo to nejhorší, nejhorší na tom je, že takový lempl, si pak dílo někde vystaví. A chudák co si omylem chce dílo stáhnout, nebo třeba jen ze zvědavosti, je potom označen za piráta, zloděje a společensky zničen pokutami a tresty.. A co režisér, ten jen sedí a čeká a rejžuje když né na svém braku, tak odškodněních co potom požaduje za použití takového díla. Vzhledem k tomu že zlatá éra kdy z netu padaly peníze jak z nebe za jednoduché stahování/sdílení. Se chystám vytvořit článek, který bude popisovat 5 let mého života na youtube, kde jsem od samého počátku začal tvrdým porušováním všeho co šlo. Dodnes nechápu jak je možné, že jsem tam vydržel tak dlouho. Svého nejlepšího času, jsem měl za měsíc přes 32 000,- za to že jsem z uložta stahoval zajímavé videa… a nahrával je na youtube. Všeci okolo mě, kteří dělalik nejspíš totéž, nevydrželo ani jeden rok, a to ještě to dělali v menší míře.. Já nahrál 250 cizích děl !! Jak je to možné ? 😀 Navíc jsem začal od samého počátku tak, že jelikož jsem byl velmi naivní a rychle mi došlo. Že si na reklamy můžu klikat sám 😀 Takže od samého začátku jsem si prvních 500kč vydělal sám klikáním !! Pak mi přišlo divné že by to bylo tak snadné trochu jsem pohledal a zjistil jakou blbost jsem udělal. Čekal jsem že mě brzy zakáží a že jsem si to pěkně podělal.. ale kupodivu ne.. Pravda že od té doby jsem si dával velký pozor abych neklikal na vlastní… 5 let mě google živil ! 😀 a i když už mi to skončilo, jako nejspíš všem ostatním mě podobným, tak stejně budu o googlu mluvit v dobrém, jelikož já sice tvrdě porušoval zákon, ale dělal jsem dobrou věc. Dodnes si stojím za tím, že odepírat člověku informace, obzvlášť zásadně důležité. Je zločin který může mít míru masové vraždy. Př. Dokument o nějaké nové léčbě.. Nebo jiný podobný druh informací. Zkrátka já jsem šířil to oč se moci páni snažili aby nešlo vidět.. Měl jsem velký úspěch teď přemýšlím nad tím, jak pokud možno jednoduše, využít tu hromadu odběratelů. Přemýšlím, že ten účet zneužiji k nepovolené reklamě a z toho začnu podnikat.. Teda pokud se mi bude chtít, jsem totiž strašně líný člověk. 😀 Ps: Fakt nekecám ani v nejmenším detailu, a je toho mnohem víc, doslova neskutečně bizarního.. Připadal jsem si jak nějaký prominent, mohl jsem si dělat naprosto co chtěl. Jo a ještě ty videa.. po čase jsem se pustil do tvorby videí, které přímo vybízeli k páchání tr. činnosti.. Bez jakýchkoli servítek jsem používal formy násilí a přímo to směřoval ke konkrétní skupině. Více nemohu psát, jelikož bych byl nerad aby si někdo mohl tady mě propojit s tím o čem jsem právě dopsal.

  • „Zeptejte se pana Nohavici na jeho názor“ Jistě, že je mu to jedno, když mu je tolik, kolik mu je a má za svůj život už dostatečně vyděláno. Ale kdyby mu bylo pětadvacet, asi by taky mluvil jinak, nebo by možná vůbec ani nezpíval, maximálně po večerech ve vesnické hospůdce pro pobavení pár lidí.
   Zbytek těch blábolů nestojí za řeč.

  • Když hned na začátku napíšete takový blábol „jako svoboda bez hranic“, tak takhle dlouhý a navíc nestrukturovaný text nebude nikdo číst…

   Svoboda z principu nemůže být bez hranic. Svoboda jednoho jedince je VŽDY

   • (sorry, nějak se to odeslalo před enterem)

    Svoboda jednoho jedince je VŽDY omezená svobodou jiného jednotlivce…

    To, co chcete, není svoboda, ale bezuzdná svévole. Neboli „ať si každý dělá co chce, absolutně bez ohledu na ostatní a nějaká pravidla“.

    A to rozhodně není nic pozitivního natož aby stálo za to bojovat. Ono totiž vždycky bude existovat někdo dravější než vy, jehož svévole (domnělá svoboda) převálcuje vás. A obvykle bude takových jedinců výrazně víc, protože obzvlášť v dnešním bezuzdném, chtivém a konzumním světě, kdy každý musí dostat a zkusit všechno, těžko najdete někoho, kdo by sdílel a byl ochoten se dělit nejen o vaše hodnoty, ale i zisky…

 5. Vidím v tom jedno pozitivum: možná se objeví nový způsob vyhledávání na internetu, který nebude založený na všemocnosti a jediné „pravdě“ jednoho algoritmu od Google…

  Je velmi alarmující, že v době, kdy se hlásá potřeba ověřovat informace z různých zdrojů, to obvykle lidé dělají tak, že dají dotaz do Google a srovnají pouze to, co jim vrátil Google. A co Google nevrátil (viz třeba jejich „vylepšený algoritmus“ pro Čínu), o tom nikdo neví…