Google vyvinul asistenta, se kterým si můžete povídat [I/O 2016]

1

Google Now dostane osobnost a nové funkce. Tak, jako má Microsoft Cortanu nebo Apple Siri, Google bude mít asistentku. Nemá žádné konkrétní jméno, jmenuje se prostě Assistant. Hlavní novinkou je konverzační mód. Asistentce položíte dotaz, ona odpoví a vy se zeptáte na další podrobnosti. Ona si bude stále pamatovat kontext.

Google AssistantCo zvládá Assistant
Google Assistant

Firma to ukázala na jednoduchém příkladu. Vy se zeptáte: „Kdo natočil Revenanta?“ Asistentka odpoví: „Alejandro González Iñárritu“. Na to zareagujete: „Jaké vyhrál ceny?“ Asistentka pak řekne, za co všechno získal Oscara, Zlatý Glóbus apod., aniž byste se explicitně znovu ptali na Iñárritua. Případně byste se mohli zeptat, jestli se zrovna nějaký jeho film hraje v blízkém kině, či jestli má snímky na Google Play. Nebo složitější diskuze…

Vy: Co se dnes večer hraje v kině?

Asistentka: Už trochu zná váš vkus, takže doporučí Civil War, Deadpoola a Money Monster.

Vy:  Tentokrát s sebou chceme vzít děti.

Asistentka: Tak můžete jít na tyhle rodinné filmy – Kniha džunglí, Zootropolis nebo Angry Birds. Chcete rezervovat čtyři lístky na některý z nich?

Vy: Ano, na Knihu džunglí.

Asistentka: Objednáno. Tady je lístek s QR kódem, označením sálu a sedaček.

Konverzační režim už do jisté míry podporuje i Cortana nebo Siri, ale Google pochopitelně tvrdí, že jeho varianta je nejpokročilejší. Poradí si s miliardami variant konverzací. Stojí za ní 18 let zkušeností s vyhledávačem a 10 let se strojovým učením a zpracováním přirozeného jazyka. Vlastně nejen jazyka, ale také obrazu. Asistentka by vám měla říci, co se nachází na fotografii či v živém náhledu fotoaparátu.

Assistant v akciAssistant v akciAssistant v akci 

Google Home bude váš majordomus

Asistentka má fungovat na mobilu, hodinkách, v autě i na televizi, žádné slovo o počítačích. Google ale našel ještě jeden způsob přiznaně inspirovaný Amazonem a jeho domácím centrem Echo. Firma uvede krabičku Home, za níž stojí tvůrčí tým Chromecastu.

Assistant bude všude
Assistant bude všude

Home je asistentkou do domácnosti. Líbivý válec obsahuje reproduktor i mikrofony, takže na ni můžete mluvit a ona vám bude odpovídat. Nebo vám pustí muziku, protože umí současně fungovat jako Chromecast Audio. Řeknete, jakou písničku si chcete poslechnout, Home vám ji pustí. Protože je přes protokol Cast spojena i s dalšími zařízeními, můžete ji říct, ať hudbu pustí všude, nebo třeba jen v ložnici. Dále slouží jako mluvící encyklopedie, budík, minutka apod.

Co zvládne Google Home
Co zvládne Google Home 

Bude také sloužit jako řídicí centrum pro chytrou domácnost. Google chce Home propojit se žárovkami, termostaty a jinými spotřebiči. O tom už mluvil před pěti lety v souvislosti s platformou Android@Home. Jenže od té doby se po ní slehla zem. Google v restartovaném vývoji zřejmě popohnal Apple, který stojí za obdobnou platformou HomeKit těsně spojenou se Siri. Google Home se začne prodávat ještě letos.

Google HomeGoogle Home 

Home i Assistant se nebudou spoléhat jen na to, co naprogramuje sám Google. Hlasové ovládání skrz ně nabídnou i aplikace třetích stran. Facebook nebo Microsoft o podobných službách mluví jako o chatbotech, v případě Googlu půjde spíš o talknoty. Zmíněné objednávky lístků do kina, rezervace v restauraci, spuštění hudby, zavolání taxíka apod. naprogramují třetí strany.

Google do akce zapojí talkboty
Google do akce zapojí talkboty, prozatím od těchto firem

Google chce, abyste si s jeho umělou inteligencí povídali. Vám to prý ulehčí život, jí zase pomůže se zlepšovat. Jenže abyste si asistentku užili, musíte trénovat angličtinu. Bez ní se zatím neobejdete. Google Now už sice přijímá některé české dotazy a rozkazy, ale zatím neumí odpovídat. Takže logicky nebude fungovat ani konverzační režim ani jiné nové vychytávky.

Zdroj: Google

Google vyvinul asistenta, se kterým si můžete povídat [I/O 2016]

Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů