Google Wifi je router, který pokryje celý dům a nastaví jej i babička

0

Loni si Google s Asusem a TP-Linkem vyzkoušel, jak se dělá software pro klíčový síťový prvek v domácnosti. Letos už navrhl i hardware a celou krabičku nazval prostě Google Wifi. Stejně jako loňský OnHub má velmi jednoduché nastavení nevázané na webový prohlížeč, vše se řídí skrz mobilní aplikaci pro Android a iOS.

Google Wifi
Google Wifi

Detailní nastavení parametrů úplně chybí. Google provede téměř vše automaticky. Uživatel může leda tak změnit heslo nebo kontrolovat připojená zařízení (a nastavovat jejich prioritu). Je to zkrátka router pro lidi, kteří sítím nerozumí. Tenhle jen zapojí k modemu a už bude fungovat.

Google Wifi
Mesh síť pokryje celý dům

Google Wifi podporuje standard 802.11a/b/g/n/ac a rychlostně spadá do třídy AC1200. Používá dvě pásma (až 300 Mb/s přes 2,4GHz pásmo a 867 Mb/s přes 5GHz) a anténní sestavu 2×2 MIMO. Disponuje též beamformingem, který umí zesílit signál v určitém směru. Dostupné je dále připojení přes Bluetooth a na těle jsou dva gigabitové ethernetové porty sloužící jako WAN i LAN. Router řídí čtyřjádrový procesor s 512 MB RAM a 4 GB flash paměti.

 

Mimo jednoduchého (ne)nastavení a zvýšené bezpečnosti díky pravidelným aktualizacím je hlavní vychytávkou možnost zapojit více krabiček do mesh sítě. Jednotlivé satelity vytvoří roamingovou síť v celém domě nebo kanceláři. Jeden satelit prý dokáže pokrýt od 50 do 140 m² prostoru, se třemi pak až trojnásobek.

Co už Google neříká, je, jakým způsobem se satelity spojí. Logicky by měly využít 5GHz pásmo, čím ale dojde k velkému snížení kapacity sítě. Konkurenční řešení Netgear Orbi má proto dvě 5GHz rádia, z nichž jedno slouží ke komunikaci satelitů a jedno k připojení uživatelů.

Google Wifi se bude od listopadu prodávat zatím jen v USA. Jedna krabička bude za 129 dolarů, sada tří za 299 dolarů.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!