Google Writer, Zoho Writer a Word Web Apps: online editory proti sobě (1. díl)

0

Cnews podporuje mladé nadějné studenty. Jedním z nich je i František Troup, který vás v následujících týdnech bude bavit seriálem o webových textových editorech.

O autorovi

Přeji krásný den, moje jméno je František Troup, jsem studentem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, vybral jsem si obor informatika ve vzdělávání, který mi nabízí široké možnosti pro studium. Mohu zde studovat můj oblíbený směr, kterým je informatika a programování, ale i zároveň se něco dozvědět o psychologii a pedagogice, dva směry, které jsou neméně zajímavé pro chápání ostatních osob a lidí kolem nás.

Tak krátké představení bych měl za sebou, teď něco proč si budete moci přečíst nějaké moje články. Důvod je následující, vybral jsem si téma k bakalářské práci „Porovnání online textových editorů“, u kterého je podmínkou napsat a publikovat v jakémkoli veřejném mediu, tedy novinách, časopisu, blogu, publicistickým serveru sérii článků na toto téma.

Téma je to podle mě zajímavé a zvítězilo u mě nadšení a zvědavost prozkoumat tento směr, kterým se v následujících letech mohou ubírat služby, které velké firmy jako je Microsoft či Google, které začínají směřovat svoje aktivity směrem ke cloud computingu (všechny aplikace budou na serverech a dostupné online). Tento směr je nejvíce vidět právě u Googlu, který má všechny aplikace na webu a také představil operační systém ChromeOS, který je v podstatě pouze internetový prohlížeč.

Google Writer vs. Zoho Writer vs. Word Web Apps

Toto je úvodní článek k minisérii o online textových editorech, přesněji o Google Docs Writer, Zoho Writer a Microsoft Office Web Apps Word. Tato série vznikla pro praktickou část bakalářské práce o porovnání editorů.

Tato práce a tyto články mají za úkol popsat a seznámit vás s těmito možnostmi upravováním a publikováním textu, co všechno se s nimi dá dělat, či co se k nim váže, jako například úložný prostor, možnosti sdílení, spolupráce atd.

Proč právě tyto

Proč tyto editory? Google Writer, Zoho Writer, Microsoft Office Web Apps Word v době zadání, dubnu 2010 to byly těmi nejznámějšími poskytovately služeb na trhu s online kancelářskými řešeními.

Historie webových editorů

Kde se vlastně vzaly online textové editory? Otázka, na kterou musíme hledat odpověď jinde než u společností, které se tímto oborem zabývají od začátku. S tímto netradičním přístupem přišla jiná firma, firmička, od které by to nikdo nečekal. Přesněji Upstartle s webovou aplikací Writely, která dokázala konkurovat i běžným kancelářským programům od Microsoftu či Sunu, dnes Oraclu. Tento projekt pak koupila společnost Google a začlenila ho do svých služeb pod označením Writer. Později k tomu přidal tabulky, prezentace a díky tomu se zde objevili první online Office.

WritelyWritely, foto: TLCentre

Díky síle společnosti měl i velkou šanci zaujmout, což se zřejmě stalo, protože o nějaký pátek později se objevuje online kancelářské řešení od společnosti Zoho. To má jak neplacenou osobní verzi s ořezanými funkcemi, tak i verzi placenou, která nabízí rozšířené možnosti pro nahrávání dokumentů, lepší spolupráci aj.

Tyto události daly do pohybu i do té doby spící Microsoft, který sice měl Live Office, ale bylo to spíše internetové úložiště, které se propojilo s desktopovou aplikací. A proto v roce 2010 uvedl na trh Office Web Apps, které dorovnávají skóre s konkurencí a možná ho posouvá i kousek dál v podobě plné integrace s webovým prostředím portálu Live od Microsoftu.

O čem budeme psát

Tento seriál bude jednoduché představení těchto editorů, porovnání co umí, v jakých prohlížečích fungují, čím se mezi sebou liší a hlavně jejich schopnost sdílení a prezentace dokumentů, popřípadě jejich integrace a možnosti propojení s jinými zdroji a aplikacemi.

Dále by se mohlo v seriálu objevit, jak pracují offline aplikace s online službami, jejich možnosti propojení a kompatibilita či mobilita.

První tři články budou představovat jednotlivé webové aplikace. První na řadu přijde Google Writer, který je na trhu nejdéle. Ukážeme si jak si založit účet na Google Docs, tedy na službách u společnosti Google, poté rychlou prohlídku prostředí Google Docs a následně se podíváme na samotnou textovou aplikaci, u které se podíváme na grafické prostředí, možnosti tvoření textu, jeho následného upravování a stylování, pak se podíváme, jaké má aplikace funkce pro práci s objekty, tabulkami a odkazy.

Google Writer

Druhý článek bude o Zoho Writeru, který bude koncipován ve stejném duchu, tedy zřízení účtu na portálu společnosti Zoho, prolétnutí prostředí Zoho Docs a následný popis aplikace Zoho Writeru. Plus ukázka jak propojit existující účet u Googlu s aplikacemi u Zoho.

Zoho Writer

Třetí článek bude, jak už nejspíš podle konceptu tušíte, o webovém Wordu od společnosti Microsoft. Článek bude mít opět stejnou strukturu, tedy jak založit účet, popis prostředí pro uložení dokumentů a následná recenze aplikace Word Web Apps.

Word Web Apps

Následující články již budou porovnávat představené funkce, možnosti jednotlivých editorů a prostředí mezi sebou. Pátý díl seriálu bude právě o těchto možnostech. Postaví je přímo proti sobě, odděleně od recenze aplikace, aby vynikly jednotlivé funkce nebo se ukázaly nedostatky konkrétních řešení.

Poslední pátý článek bude porovnávat možnosti spolupráce, publikace, propojení a kompatibilitu jednotlivých webových portálů a aplikací.

 


Protože, je toto práce k bakalářské práci, poprosil bych o vyplnění krátkého anonymního dotazníku pro zpětnou vazbu. Děkuji.

Dotazník pro čtenáře článku: http://goo.gl/eIUYt

Ohodnoťte tento článek!