YouTube umí z videí odstranit pozadí i bez zeleného plátna

0
Green screen
Ilustrační foto (zdroj: oneunitymedia / Pixabay)

Téměř žádná filmová produkce by se dnes neobešla bez „greenscreenu“. Technologie, která umožní vložit objekt či postavu do jiného prostředí, funguje tak, že se spojí dva obrazy do jednoho. V jedné vrstvě je ono zamýšlené pozadí, ve druhé pak objekty. Ty se však musí oddělit od vlastního pozadí, k čemuž slouží tzv. barevné klíčování. Objekty se natáčí před zeleným či modrým plátnem a ve střihovém softwaru se nastaví, aby se zelená/modrá barva z obrazu odstranila.

Greenscreen už využívají i někteří youtubeři, kteří za sebou promítají jiný obraz. Technologii najdeme hlavně ve streamech letsplayerů, kteří do rohu obrazu ze hry vloží pouze vlastní obličej. A právě na youtubery míří i jedna zajímavá novinka Googlu.

Firma navrhla novou technologii, která umí obraz rozdělit do vrstev i bez použití barevného plátna. Google vytrénoval neuronovou síť na tisících portrétech, až se software naučil rozpoznat, jak vypadá tvář, vlasy a tělo… Na obraz pak aplikuje masku, která nechtěné pozadí zneviditelní a nahradí jej novým. Místo obýváku se objevíte venku na sluníčku, na diskotéce apod.

Výsledek nebude v žádném případě tak přesný jako barevné klíčování. Google funkci zavede jen do YouTube Stories, což je nová mobilní služba pro tvorbu jakýchsi videodeníčků. A pro taková „nedůležitá“ videa je nová technologie dobrá až až. Google přitom musel vyvážit přesnost segmentace obrazu s náročností na výkon.

Stávající funkce prý zvládá zpracovat video při 100 snímcích ze sekundu na iPhonu 7 a 40+ fps na Pixelu 2. V jakém rozlišením, to už Google neříká. I tak je zřejmé, že funkce vyžaduje vysoký výkon, který nabízí jen špičkové smartphony. Levné telefony na to budou pomalé.

Ohodnoťte tento článek!