Google za 3,2 miliardy USD kupuje Nest, výrobce chytrých termostatů

0

Google v noci oznámil překvapivou obchod. Se společností Nest Labs se domluvil na akvizici v hodnotě 3,2 miliardy amerických dolarů. Nest se už tři roky věnuje „propojené domácnosti“ a automatizaci a za tu dobu uvedl dva produkty, chytrý termostat a kouřový hlásič.

Kouřový hlásič Termostat
Kouřový hlásič a termostat od Nestu

Obojí to jsou sice nudné, ale jinak důležité přístroje. Za Nestem stojí bývalí zaměstnanci Applu Tony Fadell a Matt Rogers. To se projevilo i v jednoduchosti a designu obou zařízení. Obě vypadají, že by klidně mohly mít nálepku s nakousnutým jablkem. Tony Fadell dříve pracoval v mobilní divizi Philipsu a do Applu nastoupil v roce 2001, kde se podílel na vzniku iPodu. V roce 2006 také šéfoval divizi přehrávačů coby viceprezident.

Když v roce 2010 zakládal Nest, chtěl přispět k trendu chytrých domácností, kde vše komunikuje se vším. Například zmíněný termostat má dotykovou obrazovku a uvnitř samoučící se systém, který sleduje náladu a zvyky uživatelů a podle toho pak sám reguluju teplotu. A ovládat lze mimo jiné i z mobilu. Detektor zase monitoruje kouř nebo přítomnost CO v místnosti. Pokud nejde o nic vážného, nekřičí, jen lidským hlasem řekne, kde je jaký problém. A může také poslat zprávu na mobil. V noci pak funguje i jako slabé světlo pro orientaci. Obojí se zatím prodává jen v USA a Kanadě.

 

Nákup Nestu Google znovu popostrčí ze škatulky „internetová firma“. Už nyní díky Androidu a Chromu spojuje počítače, mobily, tablety a jinou elektroniku. S Androidem míří také do aut. Teď bude mít i systém pro automatizaci domácností, který může snadno propojit s asistentem Google Now. A to ještě nevíme, jak velký potenciál v Nestu dříme a co ještě chystá.

Google k akvizici dodává, že Nest bude nadále fungovat pod stávající značkou a Tony Fadell bude pokračovat v řízení firmy. Obchod ještě musí schválit americké úřady, dokončen tak bude v příštích měsících.

Kouřový hlásič

Termostat

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!