Google začal některé 32bitové instalace Chromu převádět na 64bitové

Není už důvod na 32 bitech setrvávat, pokud je možné používat nativní 64bitové prohlížeče. Výhody by dnes již pro většinu lidí měly převažovat.

1
Google Chrome
Google Chrome

Bývaly časy, kdy byl Internet Explorer v jednom hledu pokrokový. Microsoft spolu s 64bitovými spotřebitelskými edicemi Windows začal produkovat 64bitovou variantu prohlížeče. Některým trvalo roky, než zareagovaly, a na řadě počítačů dodnes najdeme 32bitové prohlížeče. Dlouho k tomu ostatně existoval dobrý důvod a tím byly zásuvné moduly.

Ty sice 64bitové prohlížeče postupně podporovat začaly, jenže mezitím přestaly být vyhledávaným softwarem. Daly se na ústup a dnes se nachází na okraji zájmu spotřebitelstva. Prohlížeče zásuvné moduly omezují a některé rovnou úplně blokují. Plošně přežívá jen Flash Player. Vzhledem k situaci je jasné, že nástupu 64bitových prohlížečů již zásadní překážky v cestě nestojí.

64bitový Chrome je dostupný od roku 2014 a oproti 32bitové verzi byl podle Googlu rychlejší o 25 %.

Nativní aplikace je sama o sobě žádaná; 64bitové aplikace v 64bitových Windows nejsou nuceny využívat subsystém zajišťující zpětnou kompatibilitu.

Mohou těžit z nárůstů výkonu a může jim být přiděleno více operační paměti. (Nemyslím si však, že by aspoň v případě prohlížečů většina lidí na limit 32bitové platformy narážela.) Nevýhodou může být zvýšená náročnost na prostor úložiště, protože 64bitový software je zase objemnější.

Používáte už 64bitový Chrome? Nebo máte raději důvod používat 32bitovou edici?
Používáte už 64bitový Chrome? Nebo máte raději důvod používat 32bitovou edici?

Migrace Chromu začíná, Firefox bude následovat

32bitový Chrome pro Linux přestal existovat v loňském roce.

Google v úterý zahájil distribuci Chromu 58 a začal některé 32bitové instalace prohlížeče převádět na 64bitové. Sám tvrdí, že to dělá za účelem zlepšení stability, výkonu a zabezpečení, což lze akceptovat. Aby byl váš Chrome převeden na 64bitovou edici, musíte mít 64bitový Windows a nejméně 4 GB operační paměti. Samozřejmě musí být též zapnutý aktualizační proces – sám od sebe se prohlížeč nezaktualizuje.

Nelze říct, kdy a zda 32bitová verze Chromu úplně skončí. Zatím to tak není a bude nadále dostupná ke stažení. Podobně je na tom Firefox, který byl pro veřejnost v 64bitové edici uveden rovněž v roce 2014 a letos by Mozilla podobně měla začít převádět 32bitové instalace prohlížeče na 64bitové. Samotný proces začne nejdříve ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Pro mě je Chrome x64 bohužel nepoužitelný. Narážím v něm na nějaký memory leak, zřejmě v souvislosti se stránkami, kde chodím, nebo s mým prostředím. Mám jen 16 GB RAM a už mě přestalo bavit vidět 2x denně hlášku o nedostatku paměti, protože si Chrome x64 klidně sežral i 8 GB a odmítal se uklidit. Paradoxně se to nejvíc projevovalo při otevření více záložek s G+, Youtube apod., prostě stránky od Google 🙂
    http://i.imgur.com/4AyJ4tr.png

    Teď jedu měsíc na Vivaldi x64 a zatím ani jeden problém, RAM je stále dost. Myslel jsem, že to bude stejné, když jedou na stejném jádru, ale evidentně je to rozdíl. Chtěl bych zkusit pro zajímavost Firefox x64, ale když teď přijde o hodně doplňků, tak trochu pro mě ztrácí smysl a navíc první verze s tím novým, multiprocesorovým jádrem, budou asi hodně zabugované.