Google začne používat HTTPS pro přihlášené uživatele, a to je problém

0

Zabezpečené vyhledávání je věc, která potěší uživatele, ale udělá vrásky na čele provozovatelům webů a marketérům. Uživalské dotaz z google.com nebude odposlechnutelný ani v nezabezpečených sítích, jenže weby zase nebudou vědět, jakým dotazem se čtenář na stránku dostal.

Pokud se totiž ze zabezpečeného vyhledávače dostanete na nezabezpečenou stránku, nepřenáší se referrer. To je údaj, se kterým pracují analytické nástroje, aby zjistily, odkud uživatel přišel a s jakými klíčovými slovy. Díky tomu může přizpůsobovat obsah webu, protože ví, co uživatele láká. Jenže z https://www.google.com se referrer nepřenese a provozovatel pouze uvidí, že někdo přišel ze stránek Googlu. Návštěvnost není přímo ovlivněna, ale analýza ztrácí jeden ze smyslů.

Gooogle.com

Na HTTPS už běží snad všechny bankovní a poštovní služby, pomalu přešel i Twitter, Facebook, loni začal zabezpečený protokol ve vyhledávači testovat i Google. Teď na svém blogu oznámil, že v následujících týdnech začne na HTTPS automaticky přesměrovávat všechny dotazy u přihlášených uživatelů. A to bude problém.

Existují ale výjimky, kde se vyhledávací dotaz skrz odkaz přenese. Zaprvé u reklamy (tím by jinak Google pohřbil svůj byznys) a pak např. pokud použijete HTTP verzi vyhledávače v prohlížeči. Weby přesto nebudou od dat úplně odříznuty. Google Webmaster Tools umí uchovat 1000 nejčastějších dotazů na posledních 30 dní. A Google samotný loguje dotazy stejně jako v případě nezabezpečeného připojení.

HTTPS vyhledávání také trochu zpomalí, protože se musí nejdříve vytvořit SSL tunel mezi Googlem a vaším počítačem.

Více o HTTPS (SSL) na google.com najdete zde.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář