Google zařízne Panoramio, už podruhé. Mapy a fotky propojil jiným způsobem

0

Historie Panoramia se datuje až do roku 2005. Dva Španělé tehdy spustili bezplatnou fotogalerii propojenou s googlovskými mapami. Uživatelé tak mohli jezdit kurzorem po mapě a dívat se, jak to vypadá jinde ve světě, fotky totiž měly přiřazené geotagy. V té době ještě neexistovalo Street View a satelitní snímky poskytovaly jen hrubou a ne moc často aktualizovanou představu o daném místě.

Panoramio definitivně končí
Panoramio definitivně končí

V roce 2007 už měla služba milion uživatelů a dva miliony nahraných fotek. Google ji v té době koupil a těsněji provázal s Maps i Earth. Snímky z Panoramia byla dostupné jako zvláštní vrstva. Vývoj tím ale prakticky skončil, služba spíš přežívala.

Poslední tečkou bylo představení Google Views (Záběrů) v roce 2014, což byla nová služba se stejným účelem a jednodušším použitím. Uživatelé mohli na mapu přidávat i 360° fotky, které mohli slepit na počítači nebo automatizovaně pořídit na mobilu.

 

Roku 2014 proto Google oznámil konec Panoramia. Proti ukončení se ale zvedla vlna nevole a vznikla petice iniciovaná mj. původním autorem služby, aby Panoramio dál fungovalo. Google ale život služby prodloužil jen o dva roky. Čtvrtého listopadu definitivně přestane fungovat.

Uživatelé, kteří na Panoramio nahráli fotky, si je budou moci až do listopadu 2017 exportovat skrz službu Google Takeout. Kdo má účet na Panoramiu spárovaný s G+, tomu Google automaticky překopíruje fotky v plné kvalitě do nového úložiště, aniž by mu to ubralo místo z Disku. Uživatelé také mohou svůj účet i fotky smazat pomocí tohoto odkazu.

Co bude dál? Google už paradoxně ukončil i Views (Záběry). K nahrávání fotek k místům dnes slouží Local Guides (Lokální průvodci), což je funkce, která navíc obsahuje i uživatelské popisky a recenze podniků. Tyto snímky se opět zobrazují i na mapách a Google navíc uživatele motivuje, protože za nahrávání nabízí dárky. Ale ne tak atraktivní jako dřív.

Ohodnoťte tento článek!